Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czok

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny czok, a przy pionowym układzie luf dolna ma półczok, górna pełny czok.
||tabela||

Czok to zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, które ma na celu zwiększenie pokrycia. Jest to bardzo ważny element broni śrutowej, ponieważ wpływa na jej skuteczność i precyzję. Czoki są produkowane w różnych rozmiarach, w tym 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach. Przy układzie dwóch luf, prawa lufa ma zazwyczaj półczok, a lewa pełny czok. Natomiast przy układzie trzech luf, dolna lufa ma półczok, a górna pełny czok.

Czoki są produkowane z różnych materiałów, w tym stali nierdzewnej i mosiądzu. Stal nierdzewna jest bardzo trwała i odporna na korozję, dlatego jest często wybierana do produkcji czoków. Mosiądz jest również popularnym materiałem do produkcji czoków ze względu na jego odporność na korozję i trwałość.

Czoki są ważnym elementem broni śrutowej i mają duży wpływ na jej skuteczność i precyzję. Dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar czoka do danego rodzaju broni śrutowej. W przypadku niewłaściwego doboru może to spowodować problemy z celnością i skutecznością broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

cukrować

o psach gończych: podczas gonienia wydawać głos przyjemny dla ucha myśliwego.

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

ciekanie się

inaczej cieczka.

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.

chorągwie

inaczej flagi.