Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chruściel derkacz

chruściel derkacz

inaczej derkacz.

Chruściel derkacz, inaczej derkacz, jest ptakiem należącym do rzędu chruścieli. Posiada brązowe upierzenie z ciemniejszymi plamami na brzuchu, a samce charakteryzują się popielatą pierśią i szyją. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 28 cm, przy rozpiętości skrzydeł wynoszącej 40-43 cm. Ptak ten zamieszkuje pola i łąki, gdzie odżywia się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje na tereny lęgowe w maju, zaś odlatuje w okresie sierpień-październik.

W okresie godowym (maj-lipiec) samce chruściela derkacza odzywają się charakterystycznym derr-derr, co stanowi podstawę dla nadania mu nazwy. Samica składa zniesienie liczące od 8 do 11 jaj, które są wysiadywane przez około 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że po wykluciu z jajek szybko opuszczają gniazdo i samodzielnie zdobywają pożywienie.

Chruściel derkacz jest często spotykanym ptakiem w Polsce. Jest to gatunek bardzo aktywny i lubi przebywać w towarzystwie innych ptaków. Z reguły można go napotkać na polach i łąkach, gdzie czasem można usłyszeć jego charakterystyczne derr-derr. Jego piękne upierzenie oraz interesujący zwyczaj godowy czynią go obiektem zainteresowania dla miłośników przyrody oraz obserwatorów ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściel derkacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

chody psa

sposób poruszania się psa myśliwskiego podczas pracy w terenie.

chorągwie

inaczej flagi.

czyhitanie

inaczej szlifowanie.

cewka

noga samy.

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

cewki

kończyny sarny

cherlawy

wynędzniały zwierz nie nadający się do hodowli.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).