Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chruściel derkacz

chruściel derkacz

inaczej derkacz.

Chruściel derkacz, inaczej derkacz, jest ptakiem należącym do rzędu chruścieli. Posiada brązowe upierzenie z ciemniejszymi plamami na brzuchu, a samce charakteryzują się popielatą pierśią i szyją. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 28 cm, przy rozpiętości skrzydeł wynoszącej 40-43 cm. Ptak ten zamieszkuje pola i łąki, gdzie odżywia się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje na tereny lęgowe w maju, zaś odlatuje w okresie sierpień-październik.

W okresie godowym (maj-lipiec) samce chruściela derkacza odzywają się charakterystycznym derr-derr, co stanowi podstawę dla nadania mu nazwy. Samica składa zniesienie liczące od 8 do 11 jaj, które są wysiadywane przez około 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że po wykluciu z jajek szybko opuszczają gniazdo i samodzielnie zdobywają pożywienie.

Chruściel derkacz jest często spotykanym ptakiem w Polsce. Jest to gatunek bardzo aktywny i lubi przebywać w towarzystwie innych ptaków. Z reguły można go napotkać na polach i łąkach, gdzie czasem można usłyszeć jego charakterystyczne derr-derr. Jego piękne upierzenie oraz interesujący zwyczaj godowy czynią go obiektem zainteresowania dla miłośników przyrody oraz obserwatorów ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściel derkacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

cień

inaczej bałwan.

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.

ciągnięcie

powolne poruszanie się, wędrowanie żubrów, zwierzyny płowej, muflonów,

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.