Definicja hasła: chruściel derkacz
- chruściel derkacz
inaczej derkacz.
Chruściel derkacz jest ptakiem o brązowym upierzeniu z ciemniejszymi plamami na brzuchu. Samce mają pierś i szyję popielate. Długość ciała wynosi ok. 28 cm, a rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i łąkach, gdzie żywi się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje w maju, a odlatuje w okresie sierpień-październik. W okresie godowym samce odzywają się charakterystycznym derr-derr (stąd nazwa). Samica składa 8-11 jaj, które wysiadywane są przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że po wykluciu się z jajek szybko opuszczają gniazdo i samodzielnie zdobywają pożywienie.
Chruściel derkacz jest często spotykanym ptakiem w Polsce. Jest bardzo aktywny i lubi towarzystwo innych ptaków. Można go spotkać na polach i łąkach, gdzie czasem można usłyszeć jego charakterystyczne derr-derr. Jest to ptak o pięknym upierzeniu i interesującym zwyczaju godowym.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściel derkacz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- czysty ptak
dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.
- cel
punkt, do którego mierzy się i strzela.
- cieszynka
małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.
- czernica, czernica (Aythya fuligula L.)
gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)
- czółenko
część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej
- choroba motylicza, choroba motylicza, motylica
choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)
- cukrować
o psach gończych: podczas gonienia wydawać głos przyjemny dla ucha myśliwego.
- czyszczenie broni
bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)
- czarna stopa
teren pozbawiony pokrywy śnieżnej: polowanie na czarnej stopie odbywa się na obszarze, gdzie brak śniegu.
- cielna
o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.