Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chruściel derkacz

chruściel derkacz

inaczej derkacz.

Chruściel derkacz jest ptakiem o brązowym upierzeniu z ciemniejszymi plamami na brzuchu. Samce mają pierś i szyję popielate. Długość ciała wynosi ok. 28 cm, a rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i łąkach, gdzie żywi się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje w maju, a odlatuje w okresie sierpień-październik. W okresie godowym samce odzywają się charakterystycznym derr-derr (stąd nazwa). Samica składa 8-11 jaj, które wysiadywane są przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że po wykluciu się z jajek szybko opuszczają gniazdo i samodzielnie zdobywają pożywienie.

Chruściel derkacz jest często spotykanym ptakiem w Polsce. Jest bardzo aktywny i lubi towarzystwo innych ptaków. Można go spotkać na polach i łąkach, gdzie czasem można usłyszeć jego charakterystyczne derr-derr. Jest to ptak o pięknym upierzeniu i interesującym zwyczaju godowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściel derkacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

cukrować

o psach gończych: podczas gonienia wydawać głos przyjemny dla ucha myśliwego.

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

czarna stopa

teren pozbawiony pokrywy śnieżnej: polowanie na czarnej stopie odbywa się na obszarze, gdzie brak śniegu.

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.