Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chruściel derkacz

chruściel derkacz

inaczej derkacz.

Chruściel derkacz, inaczej derkacz, jest ptakiem należącym do rzędu chruścieli. Posiada brązowe upierzenie z ciemniejszymi plamami na brzuchu, a samce charakteryzują się popielatą pierśią i szyją. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 28 cm, przy rozpiętości skrzydeł wynoszącej 40-43 cm. Ptak ten zamieszkuje pola i łąki, gdzie odżywia się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje na tereny lęgowe w maju, zaś odlatuje w okresie sierpień-październik.

W okresie godowym (maj-lipiec) samce chruściela derkacza odzywają się charakterystycznym derr-derr, co stanowi podstawę dla nadania mu nazwy. Samica składa zniesienie liczące od 8 do 11 jaj, które są wysiadywane przez około 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że po wykluciu z jajek szybko opuszczają gniazdo i samodzielnie zdobywają pożywienie.

Chruściel derkacz jest często spotykanym ptakiem w Polsce. Jest to gatunek bardzo aktywny i lubi przebywać w towarzystwie innych ptaków. Z reguły można go napotkać na polach i łąkach, gdzie czasem można usłyszeć jego charakterystyczne derr-derr. Jego piękne upierzenie oraz interesujący zwyczaj godowy czynią go obiektem zainteresowania dla miłośników przyrody oraz obserwatorów ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściel derkacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

cewka

noga samy.

cuch

węch psa myśliwskiego.

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).