Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chruściel derkacz

chruściel derkacz

inaczej derkacz.

Chruściel derkacz jest ptakiem o brązowym upierzeniu z ciemniejszymi plamami na brzuchu. Samce mają pierś i szyję popielate. Długość ciała wynosi ok. 28 cm, a rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i łąkach, gdzie żywi się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje w maju, a odlatuje w okresie sierpień-październik. W okresie godowym samce odzywają się charakterystycznym derr-derr (stąd nazwa). Samica składa 8-11 jaj, które wysiadywane są przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że po wykluciu się z jajek szybko opuszczają gniazdo i samodzielnie zdobywają pożywienie.

Chruściel derkacz jest często spotykanym ptakiem w Polsce. Jest bardzo aktywny i lubi towarzystwo innych ptaków. Można go spotkać na polach i łąkach, gdzie czasem można usłyszeć jego charakterystyczne derr-derr. Jest to ptak o pięknym upierzeniu i interesującym zwyczaju godowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściel derkacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czaty

sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

cewki

kończyny sarny