Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chruściel derkacz

chruściel derkacz

inaczej derkacz.

Chruściel derkacz, inaczej derkacz, jest ptakiem należącym do rzędu chruścieli. Posiada brązowe upierzenie z ciemniejszymi plamami na brzuchu, a samce charakteryzują się popielatą pierśią i szyją. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 28 cm, przy rozpiętości skrzydeł wynoszącej 40-43 cm. Ptak ten zamieszkuje pola i łąki, gdzie odżywia się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje na tereny lęgowe w maju, zaś odlatuje w okresie sierpień-październik.

W okresie godowym (maj-lipiec) samce chruściela derkacza odzywają się charakterystycznym derr-derr, co stanowi podstawę dla nadania mu nazwy. Samica składa zniesienie liczące od 8 do 11 jaj, które są wysiadywane przez około 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że po wykluciu z jajek szybko opuszczają gniazdo i samodzielnie zdobywają pożywienie.

Chruściel derkacz jest często spotykanym ptakiem w Polsce. Jest to gatunek bardzo aktywny i lubi przebywać w towarzystwie innych ptaków. Z reguły można go napotkać na polach i łąkach, gdzie czasem można usłyszeć jego charakterystyczne derr-derr. Jego piękne upierzenie oraz interesujący zwyczaj godowy czynią go obiektem zainteresowania dla miłośników przyrody oraz obserwatorów ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściel derkacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

cieknąć

inaczej ciec.

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.

chustka

inaczej fartuszek.

ciągnięcie

powolne poruszanie się, wędrowanie żubrów, zwierzyny płowej, muflonów,

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.