Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czółenko

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

Czółenko jest ważnym elementem broni łamanej, która jest używana w myślistwie. Jest to część, która łączy lufę z kolbą. Czółenko składa się z dwóch części: głowicy i trzpienia. Głowica jest umieszczona na końcu lufy i ma wycięcie, w którym umieszczony jest trzpień. Trzpień jest umieszczony w kolbie i ma wycięcie, w którym umieszczony jest głowica. Głowica i trzpień są połączone za pomocą śruby, co umożliwia łatwe rozłączenie broni na dwie części.

Czółenko jest dostarczane w różnych rozmiarach i materiałach, aby dopasować je do różnych typów broni łamanej. Najczęstsze materiały to mosiądz, aluminium i stali nierdzewnej. Mosiądz jest najbardziej popularnym materiałem ze względu na swoje wytrzymałość i odporność na korozję. Aluminium jest lżejsze od mosiądza, ale mniej trwałe. Stal nierdzewna jest bardzo trwała i odporna na korozję, ale może być droga.

Czółenko musi być dobrze dopasowane do broni łamanej, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie. Niewłaściwie dopasowane czółenko może spowodować uszkodzenie broni lub poważne obrażenia dla strzelca. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że czółenko jest odpowiednio dopasowane do broni przed jej użyciem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czółenko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

chustka

inaczej fartuszek.

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

cieki, cieki, zgrzebła

nogi ptaków z rzędu kuraków.

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

chorągwie

inaczej flagi.