Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czółenko

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

Czółenko jest ważnym elementem broni łamanej, która jest używana w myślistwie. Jest to część, która łączy lufę z kolbą. Czółenko składa się z dwóch części: głowicy i trzpienia. Głowica jest umieszczona na końcu lufy i ma wycięcie, w którym umieszczony jest trzpień. Trzpień jest umieszczony w kolbie i ma wycięcie, w którym umieszczony jest głowica. Głowica i trzpień są połączone za pomocą śruby, co umożliwia łatwe rozłączenie broni na dwie części.

Czółenko jest dostarczane w różnych rozmiarach i materiałach, aby dopasować je do różnych typów broni łamanej. Najczęstsze materiały to mosiądz, aluminium i stali nierdzewnej. Mosiądz jest najbardziej popularnym materiałem ze względu na swoje wytrzymałość i odporność na korozję. Aluminium jest lżejsze od mosiądza, ale mniej trwałe. Stal nierdzewna jest bardzo trwała i odporna na korozję, ale może być droga.

Czółenko musi być dobrze dopasowane do broni łamanej, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie. Niewłaściwie dopasowane czółenko może spowodować uszkodzenie broni lub poważne obrażenia dla strzelca. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że czółenko jest odpowiednio dopasowane do broni przed jej użyciem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czółenko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciąć

o dziku: atakować szablami myśliwego lub psa.

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.

czerń

ptaki należące do rodziny kulkowatych.

chwost

ogon muflona.

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

czyścić

inaczej trzebić.