Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chata

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

Chata to gniazdo zbudowane przez bobra z gałęzi, stworzone zazwyczaj na brzegu jeziora lub rzeki. Konstrukcja ma kształt okrągły lub owalny i może osiągać średnicę od 1 do 3 metrów. Wewnątrz chaty znajduje się kilka pomieszczeń, służących do przechowywania zapasów pokarmu oraz jako schronienie przed drapieżnikami. Czasem otaczają ją wały z gliny i piasku, pełniące funkcję ochronną dla bobrów. Budowla ta stanowi istotny element w życiu społecznym bobrów, umożliwiając im bezpieczne schronienie oraz organizację przestrzeni zgodnie ze specyficznymi potrzebami tych zwierząt. Chaty bobrowe odgrywają istotną rolę ekologiczną, tworząc unikalne środowiska dla organizmów wodnych i lądowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chata w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. (...)

czaty

sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

ciota

stara łania.

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

CIC

Conseil International de la Chasse.