Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czyrykanie

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

Czyrykanie to określenie odnoszące się do charakterystycznego głosu wydawanego przez kuropatwy, zwłaszcza w okresie godowym. Ten dźwięk jest często opisywany jako "czyryk" lub "czyrek", stąd też pochodzi nazwa "czyrykanie". To zachowanie jest typowe dla samców kuropatw, które używają tego dźwięku, aby zwołać sobie partnerkę bądź zaprezentować swoją obecność innym osobnikom.

Czyrykanie stanowi nieodłączny element obrzędów godowych u kuropatw i ma na celu przyciągnięcie samic oraz zapewnienie dominacji w grupie. Głos ten pełni istotną rolę w komunikacji między ptakami i jest jednym z charakterystycznych elementów ich zachowań społecznych.

W kontekście polowania, znajomość czyrykania może być przydatna dla myśliwych, ponieważ pozwala zlokalizować obecną populację kuropatw i wiedzieć, kiedy zbliża się okres godowy. Z kolei dla naukowców badających zachowania zwierząt czyrykanie stanowi temat badań nad ewolucją komunikacji i społecznościowych interakcji kuropatw.

Podsumowując, czyrykanie to charakterystyczny dźwięk wydawany przez kuropatwy podczas okresu godowego, pełniący ważną rolę w komunikacji między nimi oraz odgrywający istotną funkcję w kontekście polowań i badań naukowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czyrykanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

czujny

o ostrożnej zwierzynie.