Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czyścić

czyścić

inaczej trzebić.

Czyścić, inaczej trzebić, to proces usuwania wnętrzności z ubitej sztuki zwierzyny. Jest to istotny krok w procesie obróbki zdobyczy łowieckiej, który należy wykonać bezzwłocznie po odstrzeleniu zwierzęcia. Czyszczenie jest nieodłącznym elementem polowania, ponieważ pozwala na przygotowanie mięsa do konsumpcji oraz zapobiega psuciu się mięsa poprzez usunięcie jelit i narządów wewnętrznych.

Proces czyścienia zwierzęcia jest kluczowy zarówno dla zachowania jakości mięsa, jak i dla dbałości o higienę podczas obróbki zdobyczy łowieckiej. Usuwanie jelit pozwala uniknąć zanieczyszczenia mięsa treścią żołądkową oraz bakteriami z przewodu pokarmowego zwierzęcia. Jest to niezbędne również ze względów zdrowotnych, aby zapobiec ewentualnemu zatruciu pokarmowemu.

Czyścić zwierzynę może być także metaforycznie używane w kontekście czyszczenia terenu leśnego z martwych drzew czy bardziej ogólnie – oznacza to usuwanie zbędnych elementów lub organizowanie danego obszaru. W kontekście kulinarnym, czyszczenie mięsa może także odnosić się do usuwania zbędnych błon czy żyłek, co sprzyja poprawie walorów smakowych potraw.

Warto pamiętać, że proces czyścienia lub trzebienia wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, aby nie tylko skutecznie usunąć wnętrzności, ale też zapewnić zachowanie jakości mięsa. Dlatego ważne jest, aby osoby wykonujące tę czynność posiadały odpowiednią wiedzę dotyczącą anatomicznej budowy rzeczonych gatunków zwierząt oraz technik obróbki mięsa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czyścić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

cielić się

o samicach żubra, łosia, jelenia i daniela: rodzić młode.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

czuszykanie

jeden z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania.

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.