Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czyścić

czyścić

inaczej trzebić.

Czyścić, inaczej trzebić, to proces usuwania wnętrzności z ubitej sztuki zwierzyny. Jest to istotny krok w procesie obróbki zdobyczy łowieckiej, który należy wykonać bezzwłocznie po odstrzeleniu zwierzęcia. Czyszczenie jest nieodłącznym elementem polowania, ponieważ pozwala na przygotowanie mięsa do konsumpcji oraz zapobiega psuciu się mięsa poprzez usunięcie jelit i narządów wewnętrznych.

Proces czyścienia zwierzęcia jest kluczowy zarówno dla zachowania jakości mięsa, jak i dla dbałości o higienę podczas obróbki zdobyczy łowieckiej. Usuwanie jelit pozwala uniknąć zanieczyszczenia mięsa treścią żołądkową oraz bakteriami z przewodu pokarmowego zwierzęcia. Jest to niezbędne również ze względów zdrowotnych, aby zapobiec ewentualnemu zatruciu pokarmowemu.

Czyścić zwierzynę może być także metaforycznie używane w kontekście czyszczenia terenu leśnego z martwych drzew czy bardziej ogólnie – oznacza to usuwanie zbędnych elementów lub organizowanie danego obszaru. W kontekście kulinarnym, czyszczenie mięsa może także odnosić się do usuwania zbędnych błon czy żyłek, co sprzyja poprawie walorów smakowych potraw.

Warto pamiętać, że proces czyścienia lub trzebienia wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, aby nie tylko skutecznie usunąć wnętrzności, ale też zapewnić zachowanie jakości mięsa. Dlatego ważne jest, aby osoby wykonujące tę czynność posiadały odpowiednią wiedzę dotyczącą anatomicznej budowy rzeczonych gatunków zwierząt oraz technik obróbki mięsa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czyścić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

chwatny

inaczej bierny.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

cap

samiec kozicy.

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.