Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chycać

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

Chycać to technika polowania, która polega na wykorzystaniu zwierzęcia jako przynęty. Zazwyczaj stosuje się ją do polowania na zające i sarny. Technika ta polega na tym, że zwierzęta te są wypuszczane na polowanie i poruszają się wolnymi skokami. Celem tej techniki jest sprowokowanie drapieżnika do ataku, co umożliwia myśliwemu oddanie strzału.

Chycać można wykonywać na różne sposoby. Najczęściej stosuje się specjalne klatki lub siatki, które służą do trzymania zwierząt. Zazwyczaj siatki są umieszczane w miejscach, gdzie drapieżnik może je łatwo zauważyć. Po umieszczeniu przynęty myśliwy ukrywa się i czeka na atak drapieżnika.

Chycać można również wykonywać bez użycia klatek lub siatek. W tym celu myśliwy musi nauczyć się wypuszczać zwierzęta tak, aby poruszały się one wolnymi skokami. Może to być trudne, ale jeśli myśliwy ma odpowiednie umiejętności, może to być skuteczną metodą polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chycać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

cień

inaczej bałwan.

cherlawy

wynędzniały zwierz nie nadający się do hodowli.

czatownia

obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

cielę

młody żubr, łoś, jeleń i daniel (w pierwszym roku życia).

chwatny

inaczej bierny.