Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chycać

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

Chycać to technika polowania polegająca na wykorzystaniu zwierzęcia jako przynęty. Jest często stosowana do polowania na zające i sarny. Polega ona na wypuszczeniu zwierząt na polowanie, gdzie poruszają się wolnymi skokami. Celem tej techniki jest sprowokowanie drapieżnika do ataku, co umożliwia myśliwemu oddanie strzału.

Chycać może być wykonywane na różne sposoby, najczęściej za pomocą specjalnych klatek lub siatek służących do trzymania zwierząt. Te elementy są umieszczane w miejscach, gdzie drapieżnik może je łatwo zauważyć. Po umieszczeniu przynęty myśliwy ukrywa się i czeka na atak drapieżnika. Technika chycania może być również wykonywana bez użycia klatek lub siatek; w tym przypadku myśliwy musi nauczyć się wypuszczać zwierzęta tak, aby poruszały się one wolnymi skokami.

Chycenie jest uznawane za skuteczną metodę polowania, jednak wymaga odpowiednich umiejętności oraz zrozumienia zachowań łownych zwierząt. W Polsce jest to technika regulowana prawem, która podlega konkretnym ograniczeniom i wymogom dotyczącym sposobu jej wykonania oraz gatunków zwierząt, na które można ją stosować.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chycać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

cieciorka

kura cietrzewia.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

czochrać się

o jeleniach i dzikach: wycierać się o drzewa.

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.