Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czysty strzał

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

Czysty strzał to termin używany w łowiectwie, aby opisać idealny strzał, który zapewnia zwierzynie szybką i bezbolesną śmierć. Jest to bardzo ważne dla myśliwych, ponieważ oznacza, że zwierzę nie cierpi i nie jest narażone na długotrwałe cierpienia. Aby uzyskać czysty strzał, myśliwy musi wykonać kilka kroków. Po pierwsze, musi dobrze ocenić odległość między nim a zwierzyną. Następnie musi wybrać odpowiedni rodzaj broni i amunicji, aby zapewnić skuteczny strzał. Myśliwy musi również wziąć pod uwagę warunki pogodowe i teren, aby upewnić się, że jego strzał będzie precyzyjny.

Kolejnym ważnym elementem czystego strzału jest celowanie w odpowiednie miejsce. Myśliwy powinien celować w miejsce zwane „ogniem”, czyli miejsce na ciele zwierzyny, gdzie skupia się większość krwi i tkanek miękkich. Celowanie w ogień pozwala na szybkie i bezbolesne uśmiercenie zwierzyny.

Na koniec myśliwy powinien upewnić się, że jego broń jest dobrze skalibrowana i sprawdzić jej działanie przed oddaniem strzału. Jeśli wszystko jest w porządku, można oddać strzał. Jeśli wszystkie te kroki są wykonane poprawnie, myśliwy może być pewien, że odda czysty strzał i zapewni zwierzynie szybką i bezbolesną śmierć.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czysty strzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.

chorągwie

inaczej flagi.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

cieknąć

inaczej ciec.

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

czatować

śledzić, czekać w ukryciu na przyjście zwierzyny.

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.