Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czysty strzał

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

Czysty strzał to termin używany w łowiectwie do opisu idealnego strzału, który zapewnia zwierzynie szybką i bezbolesną śmierć. Jest to istotne dla myśliwych, ponieważ minimalizuje cierpienie zwierzęcia. Aby uzyskać czysty strzał, myśliwy musi dokładnie ocenić odległość do zwierzęcia oraz wybrać odpowiednią broń i amunicję. Ważne jest również uwzględnienie warunków pogodowych i terenu, aby zapewnić precyzję strzału. Kluczowym elementem jest celowanie w miejsce na ciele zwierzyny, zwanym "ogniem", gdzie skupia się większość krwi i tkanek miękkich, co pozwala na szybką i bezbolesną śmierć. Wszystkie te kroki muszą być wykonane poprawnie, aby myśliwy mógł być pewien oddania czystego strzału.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czysty strzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

ciąć

o dziku: atakować szablami myśliwego lub psa.

cuch

węch psa myśliwskiego.

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.