Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chłyst

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

Chłyst to określenie używane w języku łowieckim na młodego jeleńczyka, który zazwyczaj pojawia się w okresie rykowiska. Rykowisko to czas walk samców jeleni o przywództwo w stadzie oraz o prawo do kopulacji z samicami. Chłyst jest młodym byczkiem, który przebywa w pobliżu chmary, czyli grupy samic i młodych jeleni. Chmary są zazwyczaj liczebne i składają się z kilku lub kilkunastu osobników.

W okresie rykowiska chłyst może być przepędzany przez stadnego byka, który chroni swoje stado przed intruzami. Byk używa swojego głosu i ruchów ciała, aby odstraszyć chłysta. Chłyst może być również określany jako "samotny byczek" lub "samotny jeleń". Jest to młody samiec, który nie ma własnego stada ani przywódcy. Szuka on innych samców, do których mógłby dołączyć lub próbuje stworzyć własne stado.

Chociaż chłyst może być odpędzany przez inne samce, czasem jest także akceptowany w stadzie, gdzie staje się częścią grupy. Mimo że początkowo może zostać uznany za intruza lub zagrożenie dla innych samców, stanowi ważny element w ekosystemie łowieckim. Chłysty odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi populacji dzikich zwierząt oraz posiadają znaczenie dla dynamiki populacji na danym obszarze łowieckim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chłyst w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

czaty

sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.

czerń

ptaki należące do rodziny kulkowatych.

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

chmara

stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi.

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.