Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chłyst

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

Chłyst to młody jeleń, który zazwyczaj pojawia się w okresie rykowiska. Jest to okres, w którym samce jeleni walczą o prawo do stada i przywództwa. Chłyst jest młodym byczkiem, który przebywa w pobliżu chmary, czyli grupy samic i młodych jeleni. Chmary są zazwyczaj bardzo liczne i składają się z kilku lub kilkunastu osobników. Chłyst jest odpędzany przez stadnego byka, który chroni swoje stado przed intruzami. Byk używa swojego głosu i ruchów ciała, aby odstraszyć chłysta.

Chłyst może być również określany jako „samotny byczek” lub „samotny jeleń”. Jest to młody samiec, który nie ma stada ani przywódcy. Zazwyczaj szuka innych samców, aby dołączyć do ich stada lub znaleźć swoje własne stado. Chociaż chłyst może być odpędzany przez inne samce, czasami może on również zostać przyjęty do stada i stać się częścią grupy.

Chociaż chłyst może być postrzegany jako intruz lub niebezpieczeństwo dla innych samców, jest to ważny element łowiska. Chłysty są ważnymi czynnikami w ekosystemie łowieckim i mogą pomagać w utrzymaniu równowagi między populacjami dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chłyst w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cielić się

o samicach żubra, łosia, jelenia i daniela: rodzić młode.

ciągi słonek

wiosenne loty tokowe słonek odbywane wieczorem po zachodzie słońca, rzadziej o świcie.

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

chwatny

inaczej bierny.

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

czerń

ptaki należące do rodziny kulkowatych.