Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chłyst

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

Chłyst to określenie używane w języku łowieckim na młodego jeleńczyka, który zazwyczaj pojawia się w okresie rykowiska. Rykowisko to czas walk samców jeleni o przywództwo w stadzie oraz o prawo do kopulacji z samicami. Chłyst jest młodym byczkiem, który przebywa w pobliżu chmary, czyli grupy samic i młodych jeleni. Chmary są zazwyczaj liczebne i składają się z kilku lub kilkunastu osobników.

W okresie rykowiska chłyst może być przepędzany przez stadnego byka, który chroni swoje stado przed intruzami. Byk używa swojego głosu i ruchów ciała, aby odstraszyć chłysta. Chłyst może być również określany jako "samotny byczek" lub "samotny jeleń". Jest to młody samiec, który nie ma własnego stada ani przywódcy. Szuka on innych samców, do których mógłby dołączyć lub próbuje stworzyć własne stado.

Chociaż chłyst może być odpędzany przez inne samce, czasem jest także akceptowany w stadzie, gdzie staje się częścią grupy. Mimo że początkowo może zostać uznany za intruza lub zagrożenie dla innych samców, stanowi ważny element w ekosystemie łowieckim. Chłysty odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi populacji dzikich zwierząt oraz posiadają znaczenie dla dynamiki populacji na danym obszarze łowieckim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chłyst w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

czatować

śledzić, czekać w ukryciu na przyjście zwierzyny.

chorągwie

inaczej flagi.

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

ciąć

o dziku: atakować szablami myśliwego lub psa.

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.

ciąg

1) nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej;
2) przelot dzikich kaczek lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę, wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)