Definicja hasła: chłyst
- chłyst
młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.
Chłyst to określenie używane w języku łowieckim na młodego jeleńczyka, który zazwyczaj pojawia się w okresie rykowiska. Rykowisko to czas walk samców jeleni o przywództwo w stadzie oraz o prawo do kopulacji z samicami. Chłyst jest młodym byczkiem, który przebywa w pobliżu chmary, czyli grupy samic i młodych jeleni. Chmary są zazwyczaj liczebne i składają się z kilku lub kilkunastu osobników.
W okresie rykowiska chłyst może być przepędzany przez stadnego byka, który chroni swoje stado przed intruzami. Byk używa swojego głosu i ruchów ciała, aby odstraszyć chłysta. Chłyst może być również określany jako "samotny byczek" lub "samotny jeleń". Jest to młody samiec, który nie ma własnego stada ani przywódcy. Szuka on innych samców, do których mógłby dołączyć lub próbuje stworzyć własne stado.
Chociaż chłyst może być odpędzany przez inne samce, czasem jest także akceptowany w stadzie, gdzie staje się częścią grupy. Mimo że początkowo może zostać uznany za intruza lub zagrożenie dla innych samców, stanowi ważny element w ekosystemie łowieckim. Chłysty odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi populacji dzikich zwierząt oraz posiadają znaczenie dla dynamiki populacji na danym obszarze łowieckim.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chłyst w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- czerta
dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)
- czernica, czernica (Aythya fuligula L.)
gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)
- czujny
o ostrożnej zwierzynie.
- czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie
wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)
- cieciorka
kura cietrzewia.
- conductus, conductus, przewód łowiecki
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.
- czas łojny
okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.
- combrownik
lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.
- chybiać
nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.
- cuch
węch psa myśliwskiego.