Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chłyst

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

Chłyst to młody jeleń, który zazwyczaj pojawia się w okresie rykowiska. Jest to okres, w którym samce jeleni walczą o prawo do stada i przywództwa. Chłyst jest młodym byczkiem, który przebywa w pobliżu chmary, czyli grupy samic i młodych jeleni. Chmary są zazwyczaj bardzo liczne i składają się z kilku lub kilkunastu osobników. Chłyst jest odpędzany przez stadnego byka, który chroni swoje stado przed intruzami. Byk używa swojego głosu i ruchów ciała, aby odstraszyć chłysta.

Chłyst może być również określany jako „samotny byczek” lub „samotny jeleń”. Jest to młody samiec, który nie ma stada ani przywódcy. Zazwyczaj szuka innych samców, aby dołączyć do ich stada lub znaleźć swoje własne stado. Chociaż chłyst może być odpędzany przez inne samce, czasami może on również zostać przyjęty do stada i stać się częścią grupy.

Chociaż chłyst może być postrzegany jako intruz lub niebezpieczeństwo dla innych samców, jest to ważny element łowiska. Chłysty są ważnymi czynnikami w ekosystemie łowieckim i mogą pomagać w utrzymaniu równowagi między populacjami dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chłyst w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.