Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ciągnąć

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

Ciągnąć to określenie odnoszące się do lotu ptaków wędrownych, które wykonują długodystansowe migracje. Ptaki te przemieszczają się z jednego obszaru na drugi w celu znalezienia lepszych warunków życia, żerowiska oraz miejsc do rozmnażania. Proces ten odbywa się cyklicznie, gdy ptaki wiosną lecą na północ w poszukiwaniu bogatszych żerowisk i dogodniejszych warunków do rozmnażania, a jesienią wracają na południe, unikając niskich temperatur i braku pożywienia.

Termin "ciągnąć" odnosi się także do lotu słonków w czasie ich lotu tokowego. Słonki są ptakami, które również wykonują długodystansowe migracje między Europą a Afryką. W trakcie tego specyficznego lotu tokowego słonki tworzą długie linie lub łańcuchy, które rozciągają się przez setki kilometrów. Lot w takiej formacji umożliwia im wspólne zdobywanie pożywienia oraz chroni przed drapieżnikami.

Termin "ciągnąć" jest zatem używany do opisywania lotu ptaków w celu migracji lub zdobywania pożywienia. Jest kluczowym elementem ekologii ptaków i ma istotny wpływ na ich populacje oraz ekosystemy, w których żyją. Zagadnienie to wymaga szczególnej uwagi ze względu na złożoność procesów migracyjnych oraz konieczność ochrony siedlisk ptaków wędrownych na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciągnąć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

comber

część lędźwiowa grzbietu dziczyzny, np. samy, dzika, zająca.

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

chorągwie

inaczej flagi.