Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ciągnąć

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

Ciągnąć to określenie odnoszące się do lotu ptaków wędrownych, które wykonują długodystansowe migracje. Ptaki te przemieszczają się z jednego obszaru na drugi w celu znalezienia lepszych warunków życia, żerowiska oraz miejsc do rozmnażania. Proces ten odbywa się cyklicznie, gdy ptaki wiosną lecą na północ w poszukiwaniu bogatszych żerowisk i dogodniejszych warunków do rozmnażania, a jesienią wracają na południe, unikając niskich temperatur i braku pożywienia.

Termin "ciągnąć" odnosi się także do lotu słonków w czasie ich lotu tokowego. Słonki są ptakami, które również wykonują długodystansowe migracje między Europą a Afryką. W trakcie tego specyficznego lotu tokowego słonki tworzą długie linie lub łańcuchy, które rozciągają się przez setki kilometrów. Lot w takiej formacji umożliwia im wspólne zdobywanie pożywienia oraz chroni przed drapieżnikami.

Termin "ciągnąć" jest zatem używany do opisywania lotu ptaków w celu migracji lub zdobywania pożywienia. Jest kluczowym elementem ekologii ptaków i ma istotny wpływ na ich populacje oraz ekosystemy, w których żyją. Zagadnienie to wymaga szczególnej uwagi ze względu na złożoność procesów migracyjnych oraz konieczność ochrony siedlisk ptaków wędrownych na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciągnąć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

cuch

węch psa myśliwskiego.

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

cukrować

o psach gończych: podczas gonienia wydawać głos przyjemny dla ucha myśliwego.