Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czyszczenie broni

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi szczotkami, wyciorami, pakułami i szmatkami przystępujemy do konserwowania broni oliwą i wazeliną. Przed kolejnym polowaniem broń należy oczyścić ze środków konserwujących. Do czyszczenia i konserwowania broni należy używać wyłącznie środków i przyborów przeznaczonych do tego celu.

Czyszczenie broni to niezwykle istotny zabieg, który powinno się wykonywać regularnie, zwłaszcza po każdym polowaniu. Proces ten polega głównie na usunięciu z przewodów luf szkodliwych osadów po strzale oraz na eliminacji wody i kurzu z zewnętrznej części broni. W tym celu najczęściej stosuje się specjalne szczotki, wyciory, pakuły oraz szmatki. Następnie, po oczyszczeniu broni, konieczne jest jej konserwowanie za pomocą oliwy lub wazeliny. Przed kolejnym użytkowaniem broni należy dokładnie usunąć wszelkie środki konserwujące.

Proces czyszczenia broni powinien zostać przeprowadzony na sucho, bez użycia wody. Jednakże gdy broń jest bardzo zabrudzona, możliwe jest zastosowanie specjalnego rozpuszczalnika do czyszczenia broni. Po skończonym czyszczeniu i konserwowaniu, broń powinna zostać właściwie nasmarowana i przechowywana w suchym miejscu. Ważne jest również używanie tylko dedykowanych do tego celu środków i przyborów podczas czyszczenia oraz konserwowania broni. Dopilnowanie tych kroków znacząco wpływa zarówno na zachowanie trwałości broni, jak i zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkownika.

Czyszczenie broni stanowi integralną część dbania o nią i ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jej sprawności oraz bezpieczeństwa. Poprawne wykonanie tego procesu pomaga także w utrzymaniu odpowiednich parametrów balistycznych broni, co z kolei ma wpływ na precyzję strzału. Dlatego też należy traktować to jako nieodłączny obowiązek każdego właściciela broni palnej czy pneumatycznej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czyszczenie broni w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)

ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz (...)

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. (...)

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.

cewki

kończyny sarny