Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czyszczenie broni

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi szczotkami, wyciorami, pakułami i szmatkami przystępujemy do konserwowania broni oliwą i wazeliną. Przed kolejnym polowaniem broń należy oczyścić ze środków konserwujących. Do czyszczenia i konserwowania broni należy używać wyłącznie środków i przyborów przeznaczonych do tego celu.

Czyszczenie broni to niezwykle istotny zabieg, który powinno się wykonywać regularnie, zwłaszcza po każdym polowaniu. Proces ten polega głównie na usunięciu z przewodów luf szkodliwych osadów po strzale oraz na eliminacji wody i kurzu z zewnętrznej części broni. W tym celu najczęściej stosuje się specjalne szczotki, wyciory, pakuły oraz szmatki. Następnie, po oczyszczeniu broni, konieczne jest jej konserwowanie za pomocą oliwy lub wazeliny. Przed kolejnym użytkowaniem broni należy dokładnie usunąć wszelkie środki konserwujące.

Proces czyszczenia broni powinien zostać przeprowadzony na sucho, bez użycia wody. Jednakże gdy broń jest bardzo zabrudzona, możliwe jest zastosowanie specjalnego rozpuszczalnika do czyszczenia broni. Po skończonym czyszczeniu i konserwowaniu, broń powinna zostać właściwie nasmarowana i przechowywana w suchym miejscu. Ważne jest również używanie tylko dedykowanych do tego celu środków i przyborów podczas czyszczenia oraz konserwowania broni. Dopilnowanie tych kroków znacząco wpływa zarówno na zachowanie trwałości broni, jak i zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkownika.

Czyszczenie broni stanowi integralną część dbania o nią i ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jej sprawności oraz bezpieczeństwa. Poprawne wykonanie tego procesu pomaga także w utrzymaniu odpowiednich parametrów balistycznych broni, co z kolei ma wpływ na precyzję strzału. Dlatego też należy traktować to jako nieodłączny obowiązek każdego właściciela broni palnej czy pneumatycznej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czyszczenie broni w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

chrapanie

charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

cień

inaczej bałwan.

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.