Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czyszczenie broni

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi szczotkami, wyciorami, pakułami i szmatkami przystępujemy do konserwowania broni oliwą i wazeliną. Przed kolejnym polowaniem broń należy oczyścić ze środków konserwujących. Do czyszczenia i konserwowania broni należy używać wyłącznie środków i przyborów przeznaczonych do tego celu.

Czyszczenie broni jest bardzo ważnym zabiegiem, który należy wykonywać po każdym polowaniu. Przede wszystkim należy usunąć z przewodów luf szkodliwe osady po strzale, a także wodę i kurz z zewnętrznej strony broni. Do tego celu najlepiej używać specjalnych szczotek, wyciorów, pakuł i szmatek. Następnie broń należy konserwować oliwą lub wazeliną. Przed kolejnym polowaniem trzeba usunąć środki konserwujące.

Do czyszczenia i konserwowania broni należy używać wyłącznie środków i przyborów przeznaczonych do tego celu. Warto również pamiętać, że czyszczenie broni powinno być wykonywane na sucho, bez użycia wody. Jeśli broń jest bardzo zabrudzona, można użyć specjalnego rozpuszczalnika do czyszczenia broni. Po skończonym czyszczeniu i konserwowaniu broń powinna być dobrze smarowana i przechowywana w suchym miejscu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czyszczenie broni w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

cherlawy

wynędzniały zwierz nie nadający się do hodowli.

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

czatownia

obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.