Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czyszczenie broni

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi szczotkami, wyciorami, pakułami i szmatkami przystępujemy do konserwowania broni oliwą i wazeliną. Przed kolejnym polowaniem broń należy oczyścić ze środków konserwujących. Do czyszczenia i konserwowania broni należy używać wyłącznie środków i przyborów przeznaczonych do tego celu.

Czyszczenie broni jest bardzo ważnym zabiegiem, który należy wykonywać po każdym polowaniu. Przede wszystkim należy usunąć z przewodów luf szkodliwe osady po strzale, a także wodę i kurz z zewnętrznej strony broni. Do tego celu najlepiej używać specjalnych szczotek, wyciorów, pakuł i szmatek. Następnie broń należy konserwować oliwą lub wazeliną. Przed kolejnym polowaniem trzeba usunąć środki konserwujące.

Do czyszczenia i konserwowania broni należy używać wyłącznie środków i przyborów przeznaczonych do tego celu. Warto również pamiętać, że czyszczenie broni powinno być wykonywane na sucho, bez użycia wody. Jeśli broń jest bardzo zabrudzona, można użyć specjalnego rozpuszczalnika do czyszczenia broni. Po skończonym czyszczeniu i konserwowaniu broń powinna być dobrze smarowana i przechowywana w suchym miejscu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czyszczenie broni w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)

ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz (...)

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

czatować

śledzić, czekać w ukryciu na przyjście zwierzyny.

czuszykanie

jeden z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania.

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).