Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cieczka

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

Cieczka to okres rui u ssaków z rodziny psowatych i łasicowatych. Jest to czas, w którym samice są płodne i gotowe do rozrodu. Występuje cyklicznie raz w ciągu roku i trwa zazwyczaj kilka tygodni. Podczas cieczki samica wydziela feromony, które przyciągają samce i sygnalizują gotowość do rozrodu.

Wśród psowatych, cieczka charakteryzuje się zmianami zachowania - np. samica może być bardziej aktywna, zainteresowana pieszymi lub wydawać specyficzne dźwięki - a także fizycznymi zmianami, takimi jak obrzęk sromu czy krew w wydzielinach.

U niektórych gatunków zwierząt, takich jak lisy czy wilki, cieczka ma istotne znaczenie dla ich społecznego życia w stadach i wpływa na hierarchię społeczną oraz rywalizację między samcami o prawo do rozrodu. Samce w tym okresie mogą rywalizować o uwagę płodnej samicy poprzez walki lub ceremonie zalotów.

Z racji na fakt, że cieczka jest kluczowym okresem w życiu rozrodczym ssaków drapieżnych, jest to także istotny element w planowaniu polowań oraz hodowli tych zwierząt. Zrozumienie cieczki jest istotne zarówno dla myśliwych, którzy chcą kontrolować populacje dzikich zwierząt, jak i dla hodowców odpowiedzialnych za reprodukcję ssaków łownych.

Podsumowując, cieczka stanowi naturalny cykl rui u samic psowatych i łasicowatych, który sygnalizuje ich płodność i gotowość do rozrodu. Jest to istotny element życia tych zwierząt zarówno pod względem biologicznym, jak i społecznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cieczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

ciąg

1) nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej;
2) przelot dzikich kaczek lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę, wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu.

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

cień

inaczej bałwan.

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.

czyhitanie

inaczej szlifowanie.

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.