Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cieczka

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

Cieczka to okres rui u ssaków z rodziny psowatych i łasicowatych. Jest to czas, w którym samice są płodne i gotowe do rozrodu. Występuje cyklicznie raz w ciągu roku i trwa zazwyczaj kilka tygodni. Podczas cieczki samica wydziela feromony, które przyciągają samce i sygnalizują gotowość do rozrodu.

Wśród psowatych, cieczka charakteryzuje się zmianami zachowania - np. samica może być bardziej aktywna, zainteresowana pieszymi lub wydawać specyficzne dźwięki - a także fizycznymi zmianami, takimi jak obrzęk sromu czy krew w wydzielinach.

U niektórych gatunków zwierząt, takich jak lisy czy wilki, cieczka ma istotne znaczenie dla ich społecznego życia w stadach i wpływa na hierarchię społeczną oraz rywalizację między samcami o prawo do rozrodu. Samce w tym okresie mogą rywalizować o uwagę płodnej samicy poprzez walki lub ceremonie zalotów.

Z racji na fakt, że cieczka jest kluczowym okresem w życiu rozrodczym ssaków drapieżnych, jest to także istotny element w planowaniu polowań oraz hodowli tych zwierząt. Zrozumienie cieczki jest istotne zarówno dla myśliwych, którzy chcą kontrolować populacje dzikich zwierząt, jak i dla hodowców odpowiedzialnych za reprodukcję ssaków łownych.

Podsumowując, cieczka stanowi naturalny cykl rui u samic psowatych i łasicowatych, który sygnalizuje ich płodność i gotowość do rozrodu. Jest to istotny element życia tych zwierząt zarówno pod względem biologicznym, jak i społecznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cieczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cewki

kończyny sarny

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

cielić się

o samicach żubra, łosia, jelenia i daniela: rodzić młode.

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

chorągwie

inaczej flagi.

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)