Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czemchanie

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

Czemchanie to zachowanie jeleniowatych, które wykonują w celu utrzymania i poprawy stanu swojego poroża. Jeleniowate wykonują to zachowanie, aby usunąć martwe lub chore włosy, a także pozbyć się pasożytów i innych zanieczyszczeń. Wycieranie poroża o drzewa lub krzewy jest również sposobem na złagodzenie uczucia swędzenia i podrażnienia skóry.

Czemchanie jest często obserwowane u jeleniowatych, takich jak sarny, daniele i jelenie. Zazwyczaj wykonują to zachowanie przy pomocy swojego poroża, ale czasami mogą używać innych części ciała, takich jak nogi lub głowa. Jeleniowate mogą wykonywać czemchanie na różnych powierzchniach, takich jak drzewa, krzewy, ściany budynków lub inne twarde powierzchnie.

W przypadku jeleniowatych czemchanie może być również używane do oznaczania terytorium. Samce jeleniowatych mogą wykorzystać swoje poroże do oznaczenia granic swojego terytorium poprzez wygryzanie dziur w drzewach lub krzewach. Oznacza to, że inne jelenie będą wiedzieć, że dany obszar należy do określonego samca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czemchanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

comber

część lędźwiowa grzbietu dziczyzny, np. samy, dzika, zająca.

czaty

sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

cieki, cieki, zgrzebła

nogi ptaków z rzędu kuraków.

chwost

ogon muflona.

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.