Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czemchanie

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

Czemchanie to zachowanie jeleniowatych, które wykonują w celu utrzymania i poprawy stanu swojego poroża. Jeleniowate wykonują to zachowanie, aby usunąć martwe lub chore włosy, a także pozbyć się pasożytów i innych zanieczyszczeń. Wycieranie poroża o drzewa lub krzewy jest również sposobem na złagodzenie uczucia swędzenia i podrażnienia skóry.

Czemchanie jest często obserwowane u jeleniowatych, takich jak sarny, daniele i jelenie. Zazwyczaj wykonują to zachowanie przy pomocy swojego poroża, ale czasami mogą używać innych części ciała, takich jak nogi lub głowa. Jeleniowate mogą wykonywać czemchanie na różnych powierzchniach, takich jak drzewa, krzewy, ściany budynków lub inne twarde powierzchnie.

Czemchanie może być również używane przez jeleniowate do oznaczenia terytorium. Jelenie mogą wykorzystać swoje poroże do oznaczenia granic swojego terytorium poprzez wygryzanie dziur w drzewach lub krzewach. Oznacza to, że inne jelenie będą wiedzieć, że dany obszar należy do określonego samca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czemchanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

cieciorka

kura cietrzewia.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.