Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czemchanie

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

Czemchanie to zachowanie jeleniowatych, które wykonują w celu utrzymania i poprawy stanu swojego poroża. Jeleniowate wykonują to zachowanie, aby usunąć martwe lub chore włosy, a także pozbyć się pasożytów i innych zanieczyszczeń. Wycieranie poroża o drzewa lub krzewy jest również sposobem na złagodzenie uczucia swędzenia i podrażnienia skóry.

Czemchanie jest często obserwowane u jeleniowatych, takich jak sarny, daniele i jelenie. Zazwyczaj wykonują to zachowanie przy pomocy swojego poroża, ale czasami mogą używać innych części ciała, takich jak nogi lub głowa. Jeleniowate mogą wykonywać czemchanie na różnych powierzchniach, takich jak drzewa, krzewy, ściany budynków lub inne twarde powierzchnie.

W przypadku jeleniowatych czemchanie może być również używane do oznaczania terytorium. Samce jeleniowatych mogą wykorzystać swoje poroże do oznaczenia granic swojego terytorium poprzez wygryzanie dziur w drzewach lub krzewach. Oznacza to, że inne jelenie będą wiedzieć, że dany obszar należy do określonego samca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czemchanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

chwatny

inaczej bierny.

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

chody psa

sposób poruszania się psa myśliwskiego podczas pracy w terenie.

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

czuszykanie

jeden z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania.

ciągnięcie

powolne poruszanie się, wędrowanie żubrów, zwierzyny płowej, muflonów,

ciota

stara łania.