Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cielę

cielę

młody żubr, łoś, jeleń i daniel (w pierwszym roku życia).

Cielę to termin używany w odniesieniu do młodego żubra, łosia, jelenia lub daniela, który ma mniej niż rok. Młode te są szczególnie cenne dla myśliwych ze względu na ich wartość łowiecką i stanowią przedmiot szacunku. Cielęta są naturalnie hodowane na pastwiskach lub specjalnych obszarach, gdzie mają możliwość swobodnego poruszania się i wzrostu. W celu zapewnienia im odpowiedniego poziomu odżywienia, są karmione specjalną mieszanką paszy. Regularnie podlegają również zabiegom odrobaczenia i szczepieniom w celu zapobiegania chorobom. Zdrowie i dobre samopoczucie cieląt są starannie monitorowane przez myśliwych, co ma na celu przygotowanie ich do późniejszego polowania.

Podczas polowań myśliwi dokładnie obserwują cielęta, aby upewnić się, że nie doznają nadmiernego stresu ani uszkodzeń. Dbałość o stan zdrowia oraz kondycję psychiczną cieląt jest kluczowa z punktu widzenia zapewnienia odpowiednich warunków podczas ich rozwoju, a także zyskania pewności, że stanowią one właściwy cel polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cielę w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

ciota

stara łania.

CIC

Conseil International de la Chasse.

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.