Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chałupa

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

Chałupa to legowisko zająca, które tworzy się w śniegu. Zazwyczaj jest to wyżłobienie w śniegu, które zając tworzy swoimi łapami. Zazwyczaj jest to okrągłe lub owalne wyżłobienie o średnicy od 30 do 50 cm. Chałupa jest bardzo ważnym elementem środowiska zająca, ponieważ chroni go przed drapieżnikami i pozwala mu przetrwać zimowe miesiące.

Chałupy są często używane przez myśliwych do monitorowania populacji zająca. Myśliwi mogą obserwować chałupy, aby określić liczbę zajęcy w danym obszarze i ich aktywność. Mogą również używać chałup do określenia, czy dana populacja jest zdrowa i silna.

Chałupy są również używane przez myśliwych do polowania na zające. Myśliwi mogą ukrywać się w chałupach i czekać na pojawienie się zajęcy, aby je upolować. Jest to skuteczny sposób polowania, ponieważ zające czują się bezpiecznie w chałupach i nie szybko uciekają.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chałupa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

czaty

sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

cuch

węch psa myśliwskiego.

chody psa

sposób poruszania się psa myśliwskiego podczas pracy w terenie.

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)