Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chałupa

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

Chałupa to legowisko zająca, które tworzy się w śniegu. Zazwyczaj jest to wyżłobienie w śniegu, które zając tworzy swoimi łapami. Zazwyczaj jest to okrągłe lub owalne wyżłobienie o średnicy od 30 do 50 cm. Chałupa jest bardzo ważnym elementem środowiska zająca, ponieważ chroni go przed drapieżnikami i pozwala mu przetrwać zimowe miesiące.

Chałupy są często używane przez myśliwych do monitorowania populacji zająca. Myśliwi mogą obserwować chałupy, aby określić liczbę zajęcy w danym obszarze i ich aktywność. Mogą również używać chałup do określenia, czy dana populacja jest zdrowa i silna.

Chałupy są również używane przez myśliwych do polowania na zające. Myśliwi mogą ukrywać się w chałupach i czekać na pojawienie się zajęcy, aby je upolować. Jest to skuteczny sposób polowania, ponieważ zające czują się bezpiecznie w chałupach i nie szybko uciekają.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chałupa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

cherlawy

wynędzniały zwierz nie nadający się do hodowli.

cień

inaczej bałwan.

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.

chwost

ogon muflona.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. (...)

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.