Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cel

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

Cel w terminologii łowieckiej to punkt, zwierzę lub obiekt, na który zmierza strzelec i pod który kieruje swoją broń. Wykorzystywany jest zarówno do polowań, jak i ćwiczeń celności oraz precyzji strzelania. Istnieje wiele rodzajów celów dostosowanych do różnych potrzeb. Mogą mieć one różne kształty, takie jak okrągły, kwadratowy czy trójkątny, a także różne rozmiary - od małych służących do doskonalenia celności po większe przeznaczone do polowań.

Cele mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, metalu, tworzyw sztucznych czy papieru. Wybór materiału zależy od konkretnego celu oraz warunków jego użytkowania. Często cele łowieckie są specjalnie przygotowane tak, aby imitować zwierzęta lub ich kształty, co pomaga myśliwemu w doskonaleniu umiejętności polowania. Ich wybór oraz odpowiednie ustawienie wymaga wiedzy z zakresu zachowań dzikiej zwierzyny oraz biegłości w posługiwaniu się bronią.

W kontekście treningowym cele są ważnym elementem doskonalenia umiejętności strzeleckich myśliwego. Odpowiednio skonstruowany cel pozwala na sprawdzenie precyzji strzału i poprawę techniki celowania. Ponadto stanowi on istotny element bezpieczeństwa podczas ćwiczeń - precyzyjne i kontrolowane strzelanie zwiększa bezpieczeństwo zarówno dla samego strzelca, jak i otoczenia. Dlatego ważne jest właściwe wykorzystanie celów oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią podczas praktyk strzeleckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. (...)

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

chustka

inaczej fartuszek.

CIC

Conseil International de la Chasse.

ciągnięcie

powolne poruszanie się, wędrowanie żubrów, zwierzyny płowej, muflonów,

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

czyhitanie

inaczej szlifowanie.