Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cel

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

Cel w terminologii łowieckiej to punkt, zwierzę lub obiekt, na który zmierza strzelec i pod który kieruje swoją broń. Wykorzystywany jest zarówno do polowań, jak i ćwiczeń celności oraz precyzji strzelania. Istnieje wiele rodzajów celów dostosowanych do różnych potrzeb. Mogą mieć one różne kształty, takie jak okrągły, kwadratowy czy trójkątny, a także różne rozmiary - od małych służących do doskonalenia celności po większe przeznaczone do polowań.

Cele mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, metalu, tworzyw sztucznych czy papieru. Wybór materiału zależy od konkretnego celu oraz warunków jego użytkowania. Często cele łowieckie są specjalnie przygotowane tak, aby imitować zwierzęta lub ich kształty, co pomaga myśliwemu w doskonaleniu umiejętności polowania. Ich wybór oraz odpowiednie ustawienie wymaga wiedzy z zakresu zachowań dzikiej zwierzyny oraz biegłości w posługiwaniu się bronią.

W kontekście treningowym cele są ważnym elementem doskonalenia umiejętności strzeleckich myśliwego. Odpowiednio skonstruowany cel pozwala na sprawdzenie precyzji strzału i poprawę techniki celowania. Ponadto stanowi on istotny element bezpieczeństwa podczas ćwiczeń - precyzyjne i kontrolowane strzelanie zwiększa bezpieczeństwo zarówno dla samego strzelca, jak i otoczenia. Dlatego ważne jest właściwe wykorzystanie celów oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią podczas praktyk strzeleckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cieki, cieki, zgrzebła

nogi ptaków z rzędu kuraków.

chorągwie

inaczej flagi.

chmara

stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi.

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

cewka

noga samy.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.