Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czochrać się

czochrać się

o jeleniach i dzikach: wycierać się o drzewa.

Czochranie się to zachowanie, które obserwuje się u jeleni i dzików. Polega ono na wycieraniu się o drzewa. Jest to zwyczaj, który ma na celu usunięcie pasożytów z ich sierści. Jelenie i dziki mają tendencję do wycierania się o drzewa, aby pozbyć się pasożytów, takich jak kleszcze, muchy i inne owady. Wycieranie się o drzewa jest również sposobem na utrzymanie sierści w czystości i zdrowiu.

Czochranie się jest czynnością, która może być łatwo rozpoznana przez łowców. Oznaki tego zachowania obejmują widoczne ślady na drzewach, takie jak ślady sierści lub skóry. Łowcy mogą również zauważyć, że jelenie lub dziki czochrają się o drzewa, gdy są blisko nich. Można to zauważyć po tym, jak zwierzęta wycierają swoje ciała o drzewa i poruszają głowami wokół nich.

Czochranie się jest naturalnym zachowaniem u jeleni i dzików. Jest to ważny element ich codziennych rytuałów higienicznych i pomaga im utrzymać sierść w dobrym stanie. Jest to również ważne dla łowców, ponieważ pozwala im określić obecność tych zwierząt w okolicy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czochrać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

chrapanie

charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

ciągnięcie

powolne poruszanie się, wędrowanie żubrów, zwierzyny płowej, muflonów,

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)