Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czochrać się

czochrać się

o jeleniach i dzikach: wycierać się o drzewa.

Czochrać się - termin z zakresu łowiectwa, oznaczający zachowanie spotykane u jeleni i dzików. Polega ono na wycieraniu się o drzewa w celu usunięcia pasożytów z sierści oraz utrzymania jej w czystości i zdrowiu. Czochranie się stanowi ważny element codziennej higieny tych zwierząt oraz pomaga łowcom określić obecność jeleni i dzików w danej okolicy. Objawy tego zachowania obejmują widoczne ślady na drzewach, takie jak sierść lub skóra, a także obserwacje zwierząt w trakcie czochrania się, polegające na przecieraniu ciałem oraz ruchach głowy wokół drzew. Termin ten jest kluczowy dla zrozumienia naturalnych zachowań jeleni i dzików oraz ich relacji z otoczeniem leśnym, a także ma istotne znaczenie praktyczne dla łowców polujących na te gatunki zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czochrać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cewki

kończyny sarny

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

ciekanie się

inaczej cieczka.

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

czatownia

obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.