Definicja hasła: ciołek
- ciołek
roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.
Ciołek to roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela. Jest to określenie używane w kontekście łowieckim, aby opisać młodego samca tych gatunków zwierząt. Ciołki charakteryzują się mniejszymi rozmiarami oraz porożem niż dorosłe samce. W terminologii łowieckiej ciołki są często obiektem polowań, ponieważ są bardziej aktywne i łatwiej dostrzegalne niż ich dorosłe odpowiedniki.
Ciołki aktywnie poszukują pożywienia głównie w porze wieczornej i nocnej, żywiąc się głównie trawą, liśćmi i innymi roślinami. Dodatkowo, są znane z agresywnego zachowania wobec innych samców tego samego gatunku, co może prowadzić do walk o terytorium lub partnerkę.
W ekosystemie ciołki odgrywają istotną rolę poprzez wpływ na populacje innych gatunków zwierząt oraz na strukturę populacji swojego własnego gatunku. Ich obecność może spowodować konkurencję o partnerki i terytoria z dorosłymi samcami.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciołek w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- czterodwudziestak
jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).
- czujny
o ostrożnej zwierzynie.
- caniductores, caniductores, psiarze
służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.
- choroba motylicza, choroba motylicza, motylica
choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)
- chybiać
nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.
- czapeczka
kaptur ptaka łowczego.
- cofny
wyżeł dający się łatwo odwołać.
- czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)
ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)