Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cielić się

cielić się

o samicach żubra, łosia, jelenia i daniela: rodzić młode.

Cielić się to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do rodzenia młodych przez samice żubra, łosia, jelenia i daniela. Termin ten jest używany w celu określenia okresu ciąży tych zwierząt. Ciąża trwa od 8 do 10 miesięcy, w zależności od gatunku. Samica rodzi jedno lub więcej młodych, zazwyczaj w maju lub czerwcu. Młode są całkowicie bezbronne i pozostają z matką przez pierwsze kilka miesięcy życia.

Samica przygotowuje się do porodu poprzez budowanie gniazda i wybór odpowiedniego miejsca do porodu. Gniazdo może być skonstruowane z gałęzi i liści lub może być po prostu wykopane w ziemi. Samica może również wybrać miejsce, które jest bardziej chronione przed drapieżnikami, takimi jak wilki lub lisy.

Po porodzie samica bardzo dba o swoje młode i chroni je przed drapieżnikami. Samica może również nauczyć swoje młode umiejętności polowaania i radzenia sobie w środowisku naturalnym. Młode szybko rosną i po kilku miesiącach są gotowe do samodzielnego życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cielić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

chorągwie

inaczej flagi.

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

chwost

ogon muflona.

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

czaty

sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.