Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czaple

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie listery S. Związane są ze środowiskiem wodnym (najczęściej występują nad stawami hodowlanymi). Z ptaków łownych do czapli należy tylko czapla siwa.

Czapla siwa jest największym ptakiem łownym w Europie. Ma długie, szczupłe ciało i długi, zakrzywiony dziób. Jego skrzydła są bardzo szerokie i mają charakterystyczny kształt litery S. Ubarwienie jest bardzo charakterystyczne - górna strona ciała jest szarobrunatna, a dolna jest biała. Oczy są czarne, a nogi i stopy są żółte.

Czapla siwa żyje głównie nad stawami hodowlanymi, ale może również zamieszkiwać inne środowiska wodne, takie jak rzeki, jeziora i bagna. Jest to ptak wędrowny, który przemieszcza się między Europą a Afryką. Czapla siwa poluje na ryby, małe gryzonie i owady.

Czapla siwa jest chroniona przez prawo międzynarodowe i europejskie. W wielu krajach europejskich istnieją programy ochrony tego gatunku ptaka. W Polsce czapla siwa jest objęta ochroną gatunkową i jej odstrzał jest zabroniony.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czaple w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

czatować

śledzić, czekać w ukryciu na przyjście zwierzyny.

czyścić

inaczej trzebić.

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

chustka

inaczej fartuszek.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

cielić się

o samicach żubra, łosia, jelenia i daniela: rodzić młode.

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.