Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czaple

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie listery S. Związane są ze środowiskiem wodnym (najczęściej występują nad stawami hodowlanymi). Z ptaków łownych do czapli należy tylko czapla siwa.

Czapla siwa jest największym ptakiem łownym w Europie. Ma długie, szczupłe ciało i długi, zakrzywiony dziób. Jego skrzydła są bardzo szerokie i mają charakterystyczny kształt litery S. Ubarwienie jest bardzo charakterystyczne - górna strona ciała jest szarobrunatna, a dolna jest biała. Oczy są czarne, a nogi i stopy są żółte.

Czapla siwa żyje głównie nad stawami hodowlanymi, ale może również zamieszkiwać inne środowiska wodne, takie jak rzeki, jeziora i bagna. Jest to ptak wędrowny, który przemieszcza się między Europą a Afryką. Czapla siwa poluje na ryby, małe gryzonie i owady.

Czapla siwa jest chroniona przez prawo międzynarodowe i europejskie. W wielu krajach europejskich istnieją programy ochrony tego gatunku ptaka. W Polsce czapla siwa jest objęta ochroną gatunkową i jej odstrzał jest zabroniony.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czaple w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

ciągi słonek

wiosenne loty tokowe słonek odbywane wieczorem po zachodzie słońca, rzadziej o świcie.

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

ciągnięcie

powolne poruszanie się, wędrowanie żubrów, zwierzyny płowej, muflonów,

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.

cewka

noga samy.

cap

samiec kozicy.