Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czternastak

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

Czternastak - termin używany w łowiectwie do określenia jelenia byka, którego poroże składa się z 14 odnóg. Jest to najbardziej pożądany gatunek jelenia ze względu na imponujący wygląd swojego poroża oraz większe rozmiary w porównaniu do innych gatunków jeleni. Czternastaki mogą występować w dwóch wariantach: regularnym i nieregularnym. Regularny czternastak charakteryzuje się po siedem odnóg na każdej tylnej wiencowej kości, co daje łącznie 14 odnóg. Natomiast nieregularny czternastak ma jedną tykę złożoną z siedmiu odnóg, a drugą z pozostałymi siedmioma. Nieregularne czternastaki są rzadsze i bardziej cenione przez myśliwych ze względu na ich unikatowość.

Czternastaki są obiektem pożądania dla myśliwych ze względu na ich piękno i symbolizm. Stanowią one symbole dumy, mocy, długowieczności oraz siły. Polowanie na czternastaki jest dla wielu myśliwych sposobem na podziwianie imponującego wyglądu tych zwierząt oraz manifestację własnej umiejętności w polowaniu. Ze względu na ich atrakcyjność estetyczną oraz symboliczne znaczenie, polowanie na czternastaki wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a samo zdobycie takiego trofeum stanowi prestiż dla myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czternastak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.

czatować

śledzić, czekać w ukryciu na przyjście zwierzyny.

cieknąć

inaczej ciec.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

cień

inaczej bałwan.

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.