Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czternastak

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

Czternastak to określenie jelenia byka, który posiada poroże złożone z 14 odnóg. Jest to najbardziej pożądany gatunek jelenia, ponieważ jego poroże jest bardzo imponujące i wygląda bardzo okazale. Czternastaki są zazwyczaj większe od innych gatunków jeleni i mają większe poroże.

Czternastaki mogą być regularne lub nieregularne. Regularny czternastak ma po siedem odnóg na każdej tyce, co oznacza, że ma 14 odnóg w sumie. Natomiast nieregularny czternastak ma tylko siedem odnóg na jednej tyce, a pozostałe siedem na drugiej tyce. Nieregularne czternastaki są rzadsze niż regularne i są bardziej cenione przez myśliwych.

Czternastaki są bardzo cenione przez myśliwych ze względu na ich piękno i imponujący wygląd. Są one uważane za symbol dumy i mocy, a także za symbol długowieczności i siły. Myśliwi starają się polować na tego rodzaju jelenie, aby móc podziwiać ich piękno i moc.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czternastak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

czuszykanie

jeden z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania.

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

CIC

Conseil International de la Chasse.

czatownia

obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)