Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czternastak

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

Czternastak to określenie jelenia byka, który posiada poroże złożone z 14 odnóg. Jest to najbardziej pożądany gatunek jelenia, ponieważ jego poroże jest bardzo imponujące i wygląda bardzo okazale. Czternastaki są zazwyczaj większe od innych gatunków jeleni i mają większe poroże.

Czternastaki mogą być regularne lub nieregularne. Regularny czternastak ma po siedem odnóg na każdej tyce, co oznacza, że ma 14 odnóg w sumie. Natomiast nieregularny czternastak ma tylko siedem odnóg na jednej tyce, a pozostałe siedem na drugiej tyce. Nieregularne czternastaki są rzadsze niż regularne i są bardziej cenione przez myśliwych.

Czternastaki są bardzo cenione przez myśliwych ze względu na ich piękno i imponujący wygląd. Są one uważane za symbol dumy i mocy, a także za symbol długowieczności i siły. Myśliwi starają się polować na tego rodzaju jelenie, aby móc podziwiać ich piękno i moc.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czternastak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

cukrować

o psach gończych: podczas gonienia wydawać głos przyjemny dla ucha myśliwego.

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

comber

część lędźwiowa grzbietu dziczyzny, np. samy, dzika, zająca.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

chustka

inaczej fartuszek.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

cień

inaczej bałwan.

chorągwie

inaczej flagi.

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).