Definicja hasła: czternastak
- czternastak
jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).
Czternastak - termin używany w łowiectwie do określenia jelenia byka, którego poroże składa się z 14 odnóg. Jest to najbardziej pożądany gatunek jelenia ze względu na imponujący wygląd swojego poroża oraz większe rozmiary w porównaniu do innych gatunków jeleni. Czternastaki mogą występować w dwóch wariantach: regularnym i nieregularnym. Regularny czternastak charakteryzuje się po siedem odnóg na każdej tylnej wiencowej kości, co daje łącznie 14 odnóg. Natomiast nieregularny czternastak ma jedną tykę złożoną z siedmiu odnóg, a drugą z pozostałymi siedmioma. Nieregularne czternastaki są rzadsze i bardziej cenione przez myśliwych ze względu na ich unikatowość.
Czternastaki są obiektem pożądania dla myśliwych ze względu na ich piękno i symbolizm. Stanowią one symbole dumy, mocy, długowieczności oraz siły. Polowanie na czternastaki jest dla wielu myśliwych sposobem na podziwianie imponującego wyglądu tych zwierząt oraz manifestację własnej umiejętności w polowaniu. Ze względu na ich atrakcyjność estetyczną oraz symboliczne znaczenie, polowanie na czternastaki wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a samo zdobycie takiego trofeum stanowi prestiż dla myśliwego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czternastak w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- czterodwudziestak
jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).
- chart
rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.
- cieszynka
małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.
- chłyst
młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.
- cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)
ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)
- ciąg
1) nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej;
2) przelot dzikich kaczek lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę, wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu.
- chata
gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.
- ciołek
roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.
- conductus, conductus, przewód łowiecki
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.
- cieki, cieki, zgrzebła
nogi ptaków z rzędu kuraków.