Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chłodzić się

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

Chłodzenie się to technika łowiecka polegająca na kąpaniu się w babrzysku. Jest to jeden z najstarszych sposobów polowania na zwierzynę, polegający na ukryciu się w babrzysku i czekaniu na zbliżającą się zwierzynę, aby móc oddać strzał. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku dzikich ptaków, takich jak bażanty, kuropatwy czy głuszce, które lubią kąpać się w babrzyskach. Dzięki chłodzeniu się łowca może ukryć się i czekać na ptaka, a gdy ten przyjdzie, oddać strzał.

Ponadto, chłodzenie się jest także skuteczną metodą polowania na inne dzikie zwierzęta, takie jak daniele czy sarny. Łowca może ukryć się w babrzysku i czekać na zbliżającą się zwierzynę, aby móc oddać strzał. Jednak aby metoda ta była skuteczna, ważne jest zachowanie ciszy i niewidoczności podczas chłodzenia się, aby nie spłoszyć zwierzyny.

Chłodzenie się ma długą historię jako technika polowania i wymaga dużej cierpliwości oraz umiejętności maskowania się przed zwierzyną. Podczas korzystania z tej metody łowieckiej konieczne jest zachowanie odpowiedniej ostrożności oraz znajomość zachowań i nawyków zwierząt łownych w ich naturalnym środowisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chłodzić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

czyhitanie

inaczej szlifowanie.

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.

cuch

węch psa myśliwskiego.

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.

chody psa

sposób poruszania się psa myśliwskiego podczas pracy w terenie.