Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cewka

cewka

noga samy.

Cewka to element wyposażenia łowieckiego służący do trzymania broni. Jest to metalowa rura przymocowana do dolnej części lufy, mająca na celu umożliwienie trzymania broni w pozycji pionowej. Cewka może być wykonana z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywo sztuczne.

Jej główną funkcją jest umożliwienie precyzyjnego strzelania poprzez utrzymanie broni w stabilnej pozycji oraz zapobieganie drganiom działającym na nią. Dodatkowo cewka może być wykorzystywana do celowania i ustawiania ostrości celu.

Ponadto cewka może pełnić rolę uchwytu do noszenia broni na plecach bądź biodrach, co jest szczególnie przydatne dla myśliwych przemieszczających się na duże odległości.

Często cewkę można uzupełnić o dodatkowe akcesoria, takie jak chwyty lub osłony, mające na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podczas użytkowania broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cewka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)

ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz (...)

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.