Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: conductus

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

Conductus jest jednym z ciężarów łowieckich prawa książęcego, który wymagał od mieszkańców określonego regionu dostarczania i utrzymywania podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania. Obowiązek ten był często wymagany od mieszkańców wioski lub miasta, a także od ziemian i rycerzy. Conductus był często wykorzystywany przez książąt do ustanawiania swojej władzy nad określonym regionem.

Podczas polowania, mieszkańcy musieli dostarczać księciu i jego strzelcom łodzie lub inne środki transportu, aby mogli dotrzeć do miejsca polowania. Musieli również zapewnić im pożywienie i noclegi na czas trwania polowania. Mieszkańcy musieli również zapewnić księciu i jego strzelcom transport powrotny do ich domów po zakończeniu polowania.

Conductus był ważnym elementem prawa książęcego, ponieważ umożliwił księciu utrzymanie swojej władzy nad określonym regionem. Był to także sposób na zapewnienie, że mieszkańcy będą szanować prawa książęce i będą wspierać go w jego działaniach. Conductus był ważnym elementem systemu feudalnego, ponieważ umożliwił księciu utrzymanie swojej władzy nad określonym regionem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj conductus w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

cieknąć

inaczej ciec.

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.

czyścić

inaczej trzebić.

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

cap

samiec kozicy.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.