Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ekspres

ekspres

dwulufowa kulowa łamana broń myśliwska. Lufy mogą mieć układ pionowy lub poziomy.

Ekspres to dwulufowa kulowa łamana broń myśliwska, uznawana za szczególnie popularną wśród myśliwych. Charakteryzuje się możliwością polowania na duże zwierzęta, takie jak dziki czy jelenie. Posiada dwa lufy, które mogą być ułożone pionowo lub poziomo, zazwyczaj wykonane ze stali lub aluminium i o zróżnicowanej długości. Dzięki swojej wygodnej konstrukcji ekspres jest łatwy w obsłudze i umożliwia precyzyjne strzelanie zarówno z dużej, jak i bliskiej odległości. Oferuje także dobre właściwości balistyczne oraz możliwość regulacji celności na różne odległości. Ze względu na swoją lekkość oraz łatwość obsługi, ekspres cieszy się dużym uznaniem w środowisku myśliwskim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ekspres w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę E

zobacz pełną listę haseł

ekotyp

lokalny typ zwierzęcia, kształtowany w ramach genotypu przez warunki środowiskowe.

ekoton

pogranicze (strefa przejściowa) pomiędzy dwoma biotopami, np. między lasem a polem.

erozja luf

mechaniczne zużycie luf broni myśliwskiej w wyniku strzelania.

egzamin łowiecki

statutowy obowiązek każdego kandydata do PZŁ. Po odbyciu stażu w kole łowieckim kandydat zdaje egzamin z zakresu: gospodarki łowieckiej, umiejętności polowania, znajomości przepisów i (...)

elaboracja

własnoręczne wykonywanie (z gotowych elementów) śrutowej amunicji myśliwskiej. Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kal. 12, 16, 20 wynoszą:
||tabelka||

ekologia

nauka o wzajemnych stosunkach zachodzących między organizmami żywymi a ich środowiskiem.

eksterier psa

wygląd zewnętrzny psa.

Eustachy św

patron myśliwych do końca XV w., o którym legenda głosi, że spotkał jelenia z krzyżem między łykami wieńca. Żył w II wieku.

edredon, edredon (Somateria mollissima L.)

kaczka edredonowa, gatunek z rzędu blaszkodziobych, należąca do grążyc, ptak łowny. Zamieszkuje wybrzeża krajów północnych. Do Polski zalatuje nielicznie. Dostarcza najlepszego na (...)

etyka łowiecka

niepisany kodeks moralny myśliwego, obejmujący zasady postępowania w stosunku do innych myśliwych, pomocników, zwierzyny, psa myśliwskiego oraz całej otaczającej go przyrody.