Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ekotyp

ekotyp

lokalny typ zwierzęcia, kształtowany w ramach genotypu przez warunki środowiskowe.

Ekotyp jest lokalnym typem zwierzęcia, który wynika z oddziaływania warunków środowiskowych na genotyp. Genotyp to zbiór cech gatunku przechodzących z pokolenia na pokolenie. Ekotyp kształtuje się pod wpływem selekcji naturalnej, która sprzyja pewnym cechom w określonym środowisku. Na przykład, ptaki zamieszkujące ciemniejsze siedliska mogą mieć ciemniejsze ubarwienie, umożliwiające im lepsze kamuflaż, co pozwala uniknąć drapieżników. Znajomość ekotypów ma duże znaczenie dla łowiectwa, umożliwiając lepsze zrozumienie zachowań i preferencji żywieniowych danego gatunku. Myśliwi mogą wykorzystać tę wiedzę do określenia aktywności zwierzyny w danym czasie i miejscu polowania. Ponadto, znający ekotypy są też bardziej świadomi potrzeb ochrony i działań ochronnych na rzecz różnych populacji zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ekotyp w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę E

zobacz pełną listę haseł

ekologia

nauka o wzajemnych stosunkach zachodzących między organizmami żywymi a ich środowiskiem.

eżektor

wyrzutnik łusek w myśliwskiej broni łamanej. Ma na celu samoczynne wyrzucenie łusek z komory nabojowej w momencie złamania broni. Ułatwia bardzo szybkie przeładowanie broni.

edredon, edredon (Somateria mollissima L.)

kaczka edredonowa, gatunek z rzędu blaszkodziobych, należąca do grążyc, ptak łowny. Zamieszkuje wybrzeża krajów północnych. Do Polski zalatuje nielicznie. Dostarcza najlepszego na (...)

etyka łowiecka

niepisany kodeks moralny myśliwego, obejmujący zasady postępowania w stosunku do innych myśliwych, pomocników, zwierzyny, psa myśliwskiego oraz całej otaczającej go przyrody.

ekotyp

lokalny typ zwierzęcia, kształtowany w ramach genotypu przez warunki środowiskowe.

egzamin łowiecki

statutowy obowiązek każdego kandydata do PZŁ. Po odbyciu stażu w kole łowieckim kandydat zdaje egzamin z zakresu: gospodarki łowieckiej, umiejętności polowania, znajomości przepisów i (...)

eksterier psa

wygląd zewnętrzny psa.

elaboracja

własnoręczne wykonywanie (z gotowych elementów) śrutowej amunicji myśliwskiej. Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kal. 12, 16, 20 wynoszą:
||tabelka||

Eustachy św

patron myśliwych do końca XV w., o którym legenda głosi, że spotkał jelenia z krzyżem między łykami wieńca. Żył w II wieku.

erozja luf

mechaniczne zużycie luf broni myśliwskiej w wyniku strzelania.