Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: elaboracja

elaboracja

własnoręczne wykonywanie (z gotowych elementów) śrutowej amunicji myśliwskiej. Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kal. 12, 16, 20 wynoszą:
||tabelka||

Elaboracja to proces samodzielnego składania amunicji śrutowej z gotowych elementów, takich jak pociski, proch, śrut, zapalniki i inne niezbędne materiały. Własnoręczne wykonywanie amunicji myśliwskiej wymaga dobrego przygotowania i zaangażowania. Podczas elaboracji należy dobrać odpowiednie elementy: pociski muszą być dopasowane do rodzaju broni, proch do broni i pocisku dla optymalnej wydajności i celności, a śrut do rodzaju broni i pocisku dla zapewnienia optymalnej celności i wydajności. Następnie należy ustalić rozmiar zapalnika oraz ilość prochu i śrutu potrzebną do wykonania naboi.

Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kalibru 12, 16 oraz 20 są określone w odpowiedniej tabeli. Elaboracja umożliwia osiągnięcie optymalnych parametrów strzału oraz lepszej celności w porównaniu z gotową amunicją fabryczną. Proces ten jest istotny dla pasjonatów myślistwa, którzy pragną mieć większą kontrolę nad jakością oraz właściwościami balistycznymi używanej amunicji. Jednakże warto zaznaczyć, że elaboracja amunicji wymaga ostrożności i przestrzegania rygorystycznych standardów bezpieczeństwa w produkcji amunicji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj elaboracja w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę E

zobacz pełną listę haseł

edredon, edredon (Somateria mollissima L.)

kaczka edredonowa, gatunek z rzędu blaszkodziobych, należąca do grążyc, ptak łowny. Zamieszkuje wybrzeża krajów północnych. Do Polski zalatuje nielicznie. Dostarcza najlepszego na (...)

eżektor

wyrzutnik łusek w myśliwskiej broni łamanej. Ma na celu samoczynne wyrzucenie łusek z komory nabojowej w momencie złamania broni. Ułatwia bardzo szybkie przeładowanie broni.

ekspres

dwulufowa kulowa łamana broń myśliwska. Lufy mogą mieć układ pionowy lub poziomy.

elaboracja

własnoręczne wykonywanie (z gotowych elementów) śrutowej amunicji myśliwskiej. Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kal. 12, 16, 20 wynoszą:
||tabelka||

ekslibris myśliwski

znak własnościowy w formie nalepki artystycznej, zawierający motywy myśliwskie, symbolizujące zainteresowania właściciela księgozbioru.

egzamin łowiecki

statutowy obowiązek każdego kandydata do PZŁ. Po odbyciu stażu w kole łowieckim kandydat zdaje egzamin z zakresu: gospodarki łowieckiej, umiejętności polowania, znajomości przepisów i (...)

erozja luf

mechaniczne zużycie luf broni myśliwskiej w wyniku strzelania.

Eustachy św

patron myśliwych do końca XV w., o którym legenda głosi, że spotkał jelenia z krzyżem między łykami wieńca. Żył w II wieku.

ekotyp

lokalny typ zwierzęcia, kształtowany w ramach genotypu przez warunki środowiskowe.

eksterier psa

wygląd zewnętrzny psa.