Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: eżektor

eżektor

wyrzutnik łusek w myśliwskiej broni łamanej. Ma na celu samoczynne wyrzucenie łusek z komory nabojowej w momencie złamania broni. Ułatwia bardzo szybkie przeładowanie broni.

Eżektor jest nieodłączną częścią myśliwskiej broni łamanej, która pełni istotną funkcję w procesie przeładowania broni. Składa się z dwóch głównych elementów: mechanizmu wyrzutnika oraz mechanizmu zwalniającego. Podstawowym zadaniem mechanizmu wyrzutnika jest wyrzucanie łusek z komory nabojowej natychmiast po złamaniu broni. Z kolei mechanizm zwalniający odpowiada za utrzymanie łusek w komorze nabojowej aż do czasu złamania broni.

Eżektor działa na prostych zasadach. Gdy broń jest rozłożona, mechanizm wyrzutnika jest blokowany przez mechanizm zwalniający. W momencie składania broni, mechanizm wyrzutnika uwalnia się, co umożliwia efektywne usunięcie łusek po otwarciu broni i umożliwia jej przeładowanie. Dzięki eżektorowi myśliwi mogą szybko i bezpiecznie przeładowywać swoje bronie, co stanowi istotny element w praktyce polowania.

Eżektor pełni kluczową rolę dla zwolenników myślistwa, stanowiąc niezawodne narzędzie wspomagające polowanie. Jego prosta konstrukcja sprawia, że jest bardzo trwały i pomaga zapewnić bezpieczeństwo oraz skuteczność polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj eżektor w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę E

zobacz pełną listę haseł

ekoton

pogranicze (strefa przejściowa) pomiędzy dwoma biotopami, np. między lasem a polem.

elaboracja

własnoręczne wykonywanie (z gotowych elementów) śrutowej amunicji myśliwskiej. Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kal. 12, 16, 20 wynoszą:
||tabelka||

erozja luf

mechaniczne zużycie luf broni myśliwskiej w wyniku strzelania.

ekosystem

naturalny układ ekologiczny, utworzony przez zespół biotyczny łącznie z jego siedliskiem.

ekspres

dwulufowa kulowa łamana broń myśliwska. Lufy mogą mieć układ pionowy lub poziomy.

Eustachy św

patron myśliwych do końca XV w., o którym legenda głosi, że spotkał jelenia z krzyżem między łykami wieńca. Żył w II wieku.

ekotyp

lokalny typ zwierzęcia, kształtowany w ramach genotypu przez warunki środowiskowe.

ekslibris myśliwski

znak własnościowy w formie nalepki artystycznej, zawierający motywy myśliwskie, symbolizujące zainteresowania właściciela księgozbioru.

egzamin łowiecki

statutowy obowiązek każdego kandydata do PZŁ. Po odbyciu stażu w kole łowieckim kandydat zdaje egzamin z zakresu: gospodarki łowieckiej, umiejętności polowania, znajomości przepisów i (...)

ekologia

nauka o wzajemnych stosunkach zachodzących między organizmami żywymi a ich środowiskiem.