Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: etologia

etologia

nauka o zachowaniu się zwierząt.

Etologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się badaniem zachowań zwierząt. Badania te obejmują wszystkie aspekty zachowania, w tym instynkty, uczenie się, komunikację i interakcje społeczne. Etologia jest interdyscyplinarnym podejściem do badań nad zachowaniem zwierząt, które łączy w sobie elementy biologii, psychologii i antropologii.

Etolodzy starają się zrozumieć mechanizmy, które leżą u podstaw zachowań zwierząt. Badają one różne aspekty zachowania, w tym instynkty, uczenie się i komunikację. Badacze starają się również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre gatunki mają określone rodzaje zachowań, a inne nie. Etolodzy starają się również odpowiedzieć na pytanie, jak te same gatunki mogłyby reagować na różne sytuacje środowiskowe.

Etolodzy czasami przeprowadzają eksperymenty laboratoryjne lub obserwują zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Mogą oni również przeanalizować dane dotyczące historii ewolucyjnej gatunku lub porównać je ze sobą w celu lepszego zrozumienia ich zachowań. Etolodzy czasami wykorzystują techniki takie jak modelowanie komputerowe lub symulacje do przewidywania reakcji na nowe sytuacje środowiskowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj etologia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę E

zobacz pełną listę haseł

ekosystem

naturalny układ ekologiczny, utworzony przez zespół biotyczny łącznie z jego siedliskiem.

ekslibris myśliwski

znak własnościowy w formie nalepki artystycznej, zawierający motywy myśliwskie, symbolizujące zainteresowania właściciela księgozbioru.

etologia

nauka o zachowaniu się zwierząt.

etyka łowiecka

niepisany kodeks moralny myśliwego, obejmujący zasady postępowania w stosunku do innych myśliwych, pomocników, zwierzyny, psa myśliwskiego oraz całej otaczającej go przyrody.

eksterier psa

wygląd zewnętrzny psa.

elaboracja

własnoręczne wykonywanie (z gotowych elementów) śrutowej amunicji myśliwskiej. Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kal. 12, 16, 20 wynoszą:
||tabelka||

eżektor

wyrzutnik łusek w myśliwskiej broni łamanej. Ma na celu samoczynne wyrzucenie łusek z komory nabojowej w momencie złamania broni. Ułatwia bardzo szybkie przeładowanie broni.

erozja luf

mechaniczne zużycie luf broni myśliwskiej w wyniku strzelania.

egzamin łowiecki

statutowy obowiązek każdego kandydata do PZŁ. Po odbyciu stażu w kole łowieckim kandydat zdaje egzamin z zakresu: gospodarki łowieckiej, umiejętności polowania, znajomości przepisów i (...)

ekoton

pogranicze (strefa przejściowa) pomiędzy dwoma biotopami, np. między lasem a polem.