Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: etologia

etologia

nauka o zachowaniu się zwierząt.

Etologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się badaniem zachowań zwierząt. Badania te obejmują wszystkie aspekty zachowania, w tym instynkty, uczenie się, komunikację i interakcje społeczne. Etologia jest interdyscyplinarnym podejściem do badań nad zachowaniem zwierząt, które łączy w sobie elementy biologii, psychologii i antropologii.

Etolodzy starają się zrozumieć mechanizmy, które leżą u podstaw zachowań zwierząt. Badają one różne aspekty zachowania, w tym instynkty, uczenie się i komunikację. Badacze starają się również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre gatunki mają określone rodzaje zachowań, a inne nie. Etolodzy starają się również odpowiedzieć na pytanie, jak te same gatunki mogłyby reagować na różne sytuacje środowiskowe.

Etolodzy czasami przeprowadzają eksperymenty laboratoryjne lub obserwują zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Mogą oni również przeanalizować dane dotyczące historii ewolucyjnej gatunku lub porównać je ze sobą w celu lepszego zrozumienia ich zachowań. Etolodzy czasami wykorzystują techniki takie jak modelowanie komputerowe lub symulacje do przewidywania reakcji na nowe sytuacje środowiskowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj etologia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę E

zobacz pełną listę haseł

edredon, edredon (Somateria mollissima L.)

kaczka edredonowa, gatunek z rzędu blaszkodziobych, należąca do grążyc, ptak łowny. Zamieszkuje wybrzeża krajów północnych. Do Polski zalatuje nielicznie. Dostarcza najlepszego na (...)

ekologia

nauka o wzajemnych stosunkach zachodzących między organizmami żywymi a ich środowiskiem.

ekspres

dwulufowa kulowa łamana broń myśliwska. Lufy mogą mieć układ pionowy lub poziomy.

eżektor

wyrzutnik łusek w myśliwskiej broni łamanej. Ma na celu samoczynne wyrzucenie łusek z komory nabojowej w momencie złamania broni. Ułatwia bardzo szybkie przeładowanie broni.

Eustachy św

patron myśliwych do końca XV w., o którym legenda głosi, że spotkał jelenia z krzyżem między łykami wieńca. Żył w II wieku.

elaboracja

własnoręczne wykonywanie (z gotowych elementów) śrutowej amunicji myśliwskiej. Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kal. 12, 16, 20 wynoszą:
||tabelka||

etologia

nauka o zachowaniu się zwierząt.

etyka łowiecka

niepisany kodeks moralny myśliwego, obejmujący zasady postępowania w stosunku do innych myśliwych, pomocników, zwierzyny, psa myśliwskiego oraz całej otaczającej go przyrody.

ekoton

pogranicze (strefa przejściowa) pomiędzy dwoma biotopami, np. między lasem a polem.

ekosystem

naturalny układ ekologiczny, utworzony przez zespół biotyczny łącznie z jego siedliskiem.