Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Eustachy św

Eustachy św

patron myśliwych do końca XV w., o którym legenda głosi, że spotkał jelenia z krzyżem między łykami wieńca. Żył w II wieku.

Eustachy św. był rzymskim żołnierzem, który w II wieku został męczennikiem za wiarę w Chrystusa. Legenda głosi, że podczas polowania na jelenia spotkał go z krzyżem między łykami wieńca. Eustachy postanowił zrezygnować z polowania i od tego czasu stał się patronem myśliwych.

Eustachy był bardzo szanowanym i cenionym męczennikiem, a jego historia stała się inspiracją dla wielu ludzi. Jego postawa uosabia prawdziwego ducha myśliwego - szacunek do przyrody i jej mieszkańców oraz poszanowanie dla życia. Współcześni myśliwi nadal czczą jego pamięć i starają się naśladować jego postawę.

Eustachy św. jest również czczony w Kościele Katolickim, a jego święto obchodzone jest 20 września. Jest on także patronem myśliwych do końca XV wieku, a jego historia przetrwała do dziś i stanowi ważny element tradycji myśliwskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Eustachy św w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę E

zobacz pełną listę haseł

ekspres

dwulufowa kulowa łamana broń myśliwska. Lufy mogą mieć układ pionowy lub poziomy.

elaboracja

własnoręczne wykonywanie (z gotowych elementów) śrutowej amunicji myśliwskiej. Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kal. 12, 16, 20 wynoszą:
||tabelka||

edredon, edredon (Somateria mollissima L.)

kaczka edredonowa, gatunek z rzędu blaszkodziobych, należąca do grążyc, ptak łowny. Zamieszkuje wybrzeża krajów północnych. Do Polski zalatuje nielicznie. Dostarcza najlepszego na (...)

eksterier psa

wygląd zewnętrzny psa.

ekosystem

naturalny układ ekologiczny, utworzony przez zespół biotyczny łącznie z jego siedliskiem.

ekslibris myśliwski

znak własnościowy w formie nalepki artystycznej, zawierający motywy myśliwskie, symbolizujące zainteresowania właściciela księgozbioru.

etologia

nauka o zachowaniu się zwierząt.

Eustachy św

patron myśliwych do końca XV w., o którym legenda głosi, że spotkał jelenia z krzyżem między łykami wieńca. Żył w II wieku.

ekologia

nauka o wzajemnych stosunkach zachodzących między organizmami żywymi a ich środowiskiem.

ekoton

pogranicze (strefa przejściowa) pomiędzy dwoma biotopami, np. między lasem a polem.