Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: eksterier psa

eksterier psa

wygląd zewnętrzny psa.

Eksterier psa to wygląd zewnętrzny danego psa, który jest oceniany przez sędziów podczas wystaw psów. Ocena eksterieru obejmuje wszystkie cechy fizyczne psa, takie jak budowa ciała, głowa, sierść, ogon i inne. Sędziowie oceniają eksterier psa na podstawie standardu rasy, który określa idealny wygląd danej rasy. Standard ten jest opracowany przez organizacje hodowlane i zazwyczaj obejmuje szczegółowe informacje na temat wyglądu i proporcji ciała danej rasy.

Eksterier psa jest bardzo ważnym czynnikiem w hodowli psów. Hodowcy starają się uzyskać psy o idealnym wyglądzie zgodnie ze standardem rasy. Aby to osiągnąć, hodowcy muszą dobrze dobierać rodziców swoich psów, aby uzyskać pożądany efekt. Hodowcy muszą również starannie monitorować stan zdrowia swoich psów i upewnić się, że są one odpowiednio odżywiane i utrzymywane w dobrej kondycji fizycznej.

Eksterier psa ma również duże znaczenie dla jego funkcji. Psy o dobrym eksterierze są bardziej skuteczne w pracy lub sportach łowieckich niż psy o słabym eksterierze. Dobry eksterier oznacza również, że pies ma lepszy temperament i jest bardziej odporny na choroby i infekcje. Dlatego ważne jest, aby hodowcy starali się uzyskać psy o idealnym eksterierze zgodnie ze standardem rasy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj eksterier psa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę E

zobacz pełną listę haseł

ekoton

pogranicze (strefa przejściowa) pomiędzy dwoma biotopami, np. między lasem a polem.

ekslibris myśliwski

znak własnościowy w formie nalepki artystycznej, zawierający motywy myśliwskie, symbolizujące zainteresowania właściciela księgozbioru.

eżektor

wyrzutnik łusek w myśliwskiej broni łamanej. Ma na celu samoczynne wyrzucenie łusek z komory nabojowej w momencie złamania broni. Ułatwia bardzo szybkie przeładowanie broni.

ekotyp

lokalny typ zwierzęcia, kształtowany w ramach genotypu przez warunki środowiskowe.

etyka łowiecka

niepisany kodeks moralny myśliwego, obejmujący zasady postępowania w stosunku do innych myśliwych, pomocników, zwierzyny, psa myśliwskiego oraz całej otaczającej go przyrody.

Eustachy św

patron myśliwych do końca XV w., o którym legenda głosi, że spotkał jelenia z krzyżem między łykami wieńca. Żył w II wieku.

erozja luf

mechaniczne zużycie luf broni myśliwskiej w wyniku strzelania.

edredon, edredon (Somateria mollissima L.)

kaczka edredonowa, gatunek z rzędu blaszkodziobych, należąca do grążyc, ptak łowny. Zamieszkuje wybrzeża krajów północnych. Do Polski zalatuje nielicznie. Dostarcza najlepszego na (...)

elaboracja

własnoręczne wykonywanie (z gotowych elementów) śrutowej amunicji myśliwskiej. Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kal. 12, 16, 20 wynoszą:
||tabelka||

egzamin łowiecki

statutowy obowiązek każdego kandydata do PZŁ. Po odbyciu stażu w kole łowieckim kandydat zdaje egzamin z zakresu: gospodarki łowieckiej, umiejętności polowania, znajomości przepisów i (...)