Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: eksterier psa

eksterier psa

wygląd zewnętrzny psa.

Eksterier psa to zbiór cech zewnętrznych danego psa, które są oceniane podczas wystaw psów przez sędziów. Podstawowe elementy oceny obejmują budowę ciała, proporcje, głowę, uszy, oczy, sierść (w tym kolor i strukturę), ogon oraz ogólną harmonię ruchu i wyglądu. Ocena eksterieru bazuje na standardzie rasy, który określa idealny wygląd i proporcje danego gatunku. Standard jest opracowany przez organizacje hodowlane i zawiera szczegółowe kryteria dotyczące wyglądu poszczególnych ras.

W kontekście hodowli psów eksterier odgrywa kluczową rolę, stanowiąc podstawę selekcji reproduktorów; cel jest uzyskanie potomstwa zgodnego ze standardem rasy. Hodowcy starają się utrzymać lub doskonalić cechy eksterieru w swoich liniach hodowlanych poprzez staranne dobranie rodziców oraz dbałość o zdrowie i kondycję fizyczną zwierząt. Dobry eksterier nie tylko wpływa na sukcesy na wystawach, ale również może przekładać się na efektywność psa w pracy czy sporcie.

Eksterier jest nieodłączną częścią tożsamości rasowej psa i jego funkcji użytkowej. Psy o odpowiednim eksterierze mogą być bardziej skuteczne w realizacji zadań służbowych lub sportowych. Ponadto, również jako praktykujący łowiec docenić można koherencję ładnego zewnętrza z dobrymi umiejętnościami łowieckimi i tym samym lepszym funkcjonowaniem zwierzaka w terenie. Dlatego dla hodowców kluczowe jest dążenie do uzyskania idealnych cech eksterieru zarówno w kontekście standardu rasy, jak i zdolności pracowych czy sportowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj eksterier psa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę E

zobacz pełną listę haseł

erozja luf

mechaniczne zużycie luf broni myśliwskiej w wyniku strzelania.

ekotyp

lokalny typ zwierzęcia, kształtowany w ramach genotypu przez warunki środowiskowe.

eksterier psa

wygląd zewnętrzny psa.

ekspres

dwulufowa kulowa łamana broń myśliwska. Lufy mogą mieć układ pionowy lub poziomy.

etologia

nauka o zachowaniu się zwierząt.

eżektor

wyrzutnik łusek w myśliwskiej broni łamanej. Ma na celu samoczynne wyrzucenie łusek z komory nabojowej w momencie złamania broni. Ułatwia bardzo szybkie przeładowanie broni.

ekosystem

naturalny układ ekologiczny, utworzony przez zespół biotyczny łącznie z jego siedliskiem.

ekoton

pogranicze (strefa przejściowa) pomiędzy dwoma biotopami, np. między lasem a polem.

ekslibris myśliwski

znak własnościowy w formie nalepki artystycznej, zawierający motywy myśliwskie, symbolizujące zainteresowania właściciela księgozbioru.

elaboracja

własnoręczne wykonywanie (z gotowych elementów) śrutowej amunicji myśliwskiej. Normy prochu i śrutu dla etaboracji naboi kal. 12, 16, 20 wynoszą:
||tabelka||