Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: iglica

iglica

część zamka (w kształcie igły) broni palnej uderzająca w spłonki i powodująca wystrzał (zob. broń myśliwska).

Iglica – część zamka broni palnej, która uderza w spłonkę powodując wystrzał. Iglica ma zazwyczaj kształt igły i jest niezbędnym elementem broni palnej zapewniającym właściwy sposób inicjacji procesu strzelania. W zależności od rodzaju broni, iglica może być elementem zamkniętym wewnątrz mechanizmu czy widocznym na zewnątrz.

Iglica jest kluczowym elementem działania broni palnej, ponieważ to ona powoduje zapłon materiału miotającego znajdującego się w spłonce, co z kolei prowadzi do wystrzału i wypuszczenia pocisku. Istnieje wiele różnych konstrukcji iglic stosowanych w zależności od rodzaju broni oraz jej przeznaczenia, a ich odpowiednie działanie jest kluczowe dla bezpiecznego i skutecznego użytkowania broni.

W kontekście myślistwa iglica odgrywa istotną rolę zarówno w broni palnej, jak i w broni białej przystosowanej do polowań. Jako element zamka broni myśliwskiej, iglica umożliwia precyzyjne wystrzały podczas polowań, co jest niezwykle istotne dla skuteczności i humanitarnego odstrzału zwierzyny.

W związku z powyższym, iglica stanowi integralną część każdej broni palnej, która jest używana do celów myśliwskich. Jej precyzyjne działanie ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego mechanizmu broni oraz skuteczność oddawanych strzałów podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj iglica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę I

zobacz pełną listę haseł

Iiewskij Zawód

znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR. W Polsce popularne są doskonale baki typu „iż".

iskarz

staropolska nazwa tropiciela.

igrzysko

1) toki głuszców;
2) miejsce w lesie, gdzie odbywają się toki głuszców.

inwentaryzacja

jedna z najważniejszych czynności gospodarczych, mająca na celu ustalenie faktycznej liczby zwierzyny występującej w łowisku. Stosowane są różne metody inwentaryzacji: 1) spis powszechny, (...)

iglica

część zamka (w kształcie igły) broni palnej uderzająca w spłonki i powodująca wystrzał (zob. broń myśliwska).

intarsja

Technika zdobnicza części drewnianych za pomocą innych gatunków drewna. Stosowana w szerokim zakresie przy zdobieniu dawnej broni myśliwskiej.

inkubator

urządzenie do sztucznego wylęgu piskląt stosowane np. w bażanciarniach.

igły, igły, szpilki

rogowe igiełki wyrastające leśnym kurakom po bokach palców, zanikające po tokach.

introdukcja

sztuczne wprowadzenie jakiegoś gatunku do danego środowiska.

iglicówka

dawna nazwa broni myśliwskiej.