Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: intarsja

intarsja

Technika zdobnicza części drewnianych za pomocą innych gatunków drewna. Stosowana w szerokim zakresie przy zdobieniu dawnej broni myśliwskiej.

Intarsja to technika zdobnicza polegająca na wycinaniu i formowaniu różnych gatunków drewna w celu stworzenia wzoru lub obrazu na powierzchni drewnianej. Proces intarsji polega na wycinaniu odpowiednio kształtowanych elementów z różnych rodzajów drewna i ich umieszczaniu w głównej płaszczyźnie, tworząc tym samym efektowny wzór. Ten proces wymaga precyzji, cierpliwości i umiejętności rąk rzemieślnika.

W kontekście broni myśliwskiej, intarsja była szeroko stosowana do ozdabiania luf, okuć, a także rękojeści broni. Wprowadzanie intarsji do dekoracji broni myśliwskiej było nie tylko wyrazem sztuki, ale często także świadczyło o wysokim statusie właściciela broni. Intarsja była znakiem luksusu i prestiżu oraz wyrażeniem artystycznego kunsztu.

Pierwsze przykłady intarsji można odnaleźć już w starożytnym Egipcie, a technika ta rozwijała się przez wieki, osiągając swoje apogeum w renesansie we Włoszech. Dzięki różnorodności dostępnych gatunków drewna oraz mistrzostwu artystów intarzyści byli w stanie osiągnąć niesamowite efekty zarówno pod względem technicznym, jak i artystycznym.

Dzięki intarsji możliwe jest stworzenie bardzo skomplikowanych wzorów i obrazów na drewnie, co czyni tę technikę niezwykle cenioną wśród rzemieślników oraz miłośników sztuki. Współcześnie intarsja nadal jest używana do zdobienia mebli, instrumentów muzycznych czy elementów architektury, kontynuując tradycję rzemiosła zdobniczego przeniesionego z dawnych czasów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj intarsja w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę I

zobacz pełną listę haseł

introdukcja

sztuczne wprowadzenie jakiegoś gatunku do danego środowiska.

iglicówka

dawna nazwa broni myśliwskiej.

igły, igły, szpilki

rogowe igiełki wyrastające leśnym kurakom po bokach palców, zanikające po tokach.

igrzysko

1) toki głuszców;
2) miejsce w lesie, gdzie odbywają się toki głuszców.

Iiewskij Zawód

znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR. W Polsce popularne są doskonale baki typu „iż".

inwentaryzacja

jedna z najważniejszych czynności gospodarczych, mająca na celu ustalenie faktycznej liczby zwierzyny występującej w łowisku. Stosowane są różne metody inwentaryzacji: 1) spis powszechny, (...)

iglica

część zamka (w kształcie igły) broni palnej uderzająca w spłonki i powodująca wystrzał (zob. broń myśliwska).

intarsja

Technika zdobnicza części drewnianych za pomocą innych gatunków drewna. Stosowana w szerokim zakresie przy zdobieniu dawnej broni myśliwskiej.

iskarz

staropolska nazwa tropiciela.

inkubator

urządzenie do sztucznego wylęgu piskląt stosowane np. w bażanciarniach.