Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: introdukcja

introdukcja

sztuczne wprowadzenie jakiegoś gatunku do danego środowiska.

Introdukcja jest procesem, który polega na wprowadzeniu do danego środowiska gatunku, który wcześniej nie występował. Jest to często stosowana metoda w celu poprawy jakości życia ludzi i zwierząt. Może być stosowana w celu zwiększenia populacji danego gatunku lub w celu zapobiegania inwazji szkodników.

Introdukcja może być przeprowadzona na różne sposoby. Najczęstszym sposobem jest wprowadzenie danego gatunku do nowego środowiska przez ludzi. Może to być poprzez transport zwierząt lub roślin do nowego miejsca, a także poprzez uprawianie roślin lub hodowlę zwierząt. Innym sposobem jest naturalna introdukcja, kiedy dany gatunek samoczynnie przenosi się do nowego środowiska.

Introdukcja może mieć pozytywne i negatywne skutki dla środowiska. Pozytywnymi skutkami mogą być np. zwiększenie populacji danego gatunku, zmniejszenie liczebności szkodników lub poprawa jakości życia ludzi i zwierząt. Negatywnymi skutkami mogą być np. utrata różnorodności biologicznej, konkurencja między gatunkami lub niszczenie naturalnych ekosystemów.

Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o introdukcji danego gatunku do nowego środowiska, należy dobrze przeanalizować potencjalne skutki tego procesu i upewnić się, że będzie on miał pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj introdukcja w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę I

zobacz pełną listę haseł

igrzysko

1) toki głuszców;
2) miejsce w lesie, gdzie odbywają się toki głuszców.

inkubator

urządzenie do sztucznego wylęgu piskląt stosowane np. w bażanciarniach.

iskarz

staropolska nazwa tropiciela.

intarsja

Technika zdobnicza części drewnianych za pomocą innych gatunków drewna. Stosowana w szerokim zakresie przy zdobieniu dawnej broni myśliwskiej.

inwentaryzacja

jedna z najważniejszych czynności gospodarczych, mająca na celu ustalenie faktycznej liczby zwierzyny występującej w łowisku. Stosowane są różne metody inwentaryzacji: 1) spis powszechny, (...)

introdukcja

sztuczne wprowadzenie jakiegoś gatunku do danego środowiska.

iglicówka

dawna nazwa broni myśliwskiej.

Iiewskij Zawód

znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR. W Polsce popularne są doskonale baki typu „iż".

igły, igły, szpilki

rogowe igiełki wyrastające leśnym kurakom po bokach palców, zanikające po tokach.

iglica

część zamka (w kształcie igły) broni palnej uderzająca w spłonki i powodująca wystrzał (zob. broń myśliwska).