Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: inwentaryzacja

inwentaryzacja

jedna z najważniejszych czynności gospodarczych, mająca na celu ustalenie faktycznej liczby zwierzyny występującej w łowisku. Stosowane są różne metody inwentaryzacji: 1) spis powszechny, obejmujący samy i kuropatwy, polegający na objeździe terenu po ponowie i zliczeniu wszystkich rudli oraz stadek (również sztuk w nich występujących);
2) oceny powierzchniowe proporcjonalne, polegające na zliczeniu zwierzyny w części łowiska, a następnie przeliczeniu wyników w w odniesieniu do całego terenu. Aby ta metoda była w miarę dokładna, do prób należy wybierać najbardziej reprezentatywne powierzchnie;
3) liczenie po tropach - metodę tę należy stosować w kilka dni po opadzie śniegu, po uprzednim zatarciu starych śladów (świeży opad śniegu unieruchamia czasowo zwierzynę).

Inwentaryzacja jest ważnym elementem gospodarki łowieckiej, ponieważ pozwala na określenie liczebności zwierzyny w danym łowisku. Dzięki temu można określić, czy w danym miejscu jest odpowiednia ilość zwierzyny do polowań, a także czy należy podjąć działania mające na celu jej ochronę. Inwentaryzacja jest również ważna dla celów statystycznych i badawczych.

Inwentaryzacja może być wykonywana przy użyciu różnych metod. Najpopularniejsze to spis powszechny, oceny powierzchniowe proporcjonalne oraz liczenie po tropach. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, dlatego należy dobrać odpowiednią metodę do konkretnego łowiska.

Inwentaryzacja jest ważnym elementem gospodarki łowieckiej i powinna być wykonywana regularnie. Pozwala ona na określenie liczebności zwierzyny w danym łowisku oraz na podjęcie odpowiednich działań mających na celu jej ochronę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj inwentaryzacja w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę I

zobacz pełną listę haseł

igrzysko

1) toki głuszców;
2) miejsce w lesie, gdzie odbywają się toki głuszców.

Iiewskij Zawód

znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR. W Polsce popularne są doskonale baki typu „iż".

intarsja

Technika zdobnicza części drewnianych za pomocą innych gatunków drewna. Stosowana w szerokim zakresie przy zdobieniu dawnej broni myśliwskiej.

igły, igły, szpilki

rogowe igiełki wyrastające leśnym kurakom po bokach palców, zanikające po tokach.

inwentaryzacja

jedna z najważniejszych czynności gospodarczych, mająca na celu ustalenie faktycznej liczby zwierzyny występującej w łowisku. Stosowane są różne metody inwentaryzacji: 1) spis powszechny, (...)

iskarz

staropolska nazwa tropiciela.

inkubator

urządzenie do sztucznego wylęgu piskląt stosowane np. w bażanciarniach.

iglicówka

dawna nazwa broni myśliwskiej.

iglica

część zamka (w kształcie igły) broni palnej uderzająca w spłonki i powodująca wystrzał (zob. broń myśliwska).

introdukcja

sztuczne wprowadzenie jakiegoś gatunku do danego środowiska.