Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: iskarz

iskarz

staropolska nazwa tropiciela.

Iskarz to staropolska nazwa służąca do określenia tropiciela. Jest to osoba zajmująca się tropieniem zwierząt łownych, wykorzystywana głównie w polowaniach. Iskarz posiada umiejętności śledzenia śladów i tropienia zwierząt, co czyni go niezwykle wartościowym członkiem polowania. Swoje umiejętności opiera na doświadczeniu, spostrzegawczości oraz znajomości zachowań i nawyków zwierząt łownych.

W staropolskim kontekście iskarz odgrywał istotną rolę w tradycyjnym polowaniu. Ich umiejętności przyczyniły się do skutecznego odnalezienia zwierzyny i zapewnienia sukcesu łowieckiego. Iskarze byli zazwyczaj osobami o dużej wiedzy terenowej oraz umiejętnościach myśliwskich, co pozwalało im skutecznie wykonywać swoje zadania.

Funkcja iskarza jest niezwykle istotna nie tylko podczas samego polowania, ale również w trakcie planowania i organizacji działań łowieckich. Często współpracuje on z myśliwymi, informując ich o znalezionych śladach i prowadząc ich do miejsca przebywania zwierząt.

Iskarze muszą posiadać większą wiedzę na temat zachowań zwierząt oraz zdolność obserwacji i interpretacji śladów pozostawionych przez zwierzynę. Dzięki temu są w stanie efektywnie wspierać proces polowania, co znacznie zwiększa szanse na sukces.

Współcześnie termin iskarz jest rzadziej używany, ale tradycyjne umiejętności tropiciela są ciągle cenione przez wielu myśliwych jako ważny element kultury łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj iskarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę I

zobacz pełną listę haseł

Iiewskij Zawód

znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR. W Polsce popularne są doskonale baki typu „iż".

igrzysko

1) toki głuszców;
2) miejsce w lesie, gdzie odbywają się toki głuszców.

igły, igły, szpilki

rogowe igiełki wyrastające leśnym kurakom po bokach palców, zanikające po tokach.

intarsja

Technika zdobnicza części drewnianych za pomocą innych gatunków drewna. Stosowana w szerokim zakresie przy zdobieniu dawnej broni myśliwskiej.

inkubator

urządzenie do sztucznego wylęgu piskląt stosowane np. w bażanciarniach.

iskarz

staropolska nazwa tropiciela.

iglicówka

dawna nazwa broni myśliwskiej.

inwentaryzacja

jedna z najważniejszych czynności gospodarczych, mająca na celu ustalenie faktycznej liczby zwierzyny występującej w łowisku. Stosowane są różne metody inwentaryzacji: 1) spis powszechny, (...)

iglica

część zamka (w kształcie igły) broni palnej uderzająca w spłonki i powodująca wystrzał (zob. broń myśliwska).

introdukcja

sztuczne wprowadzenie jakiegoś gatunku do danego środowiska.