Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: iglicówka

iglicówka

dawna nazwa broni myśliwskiej.

Iglicówka to rodzaj broni myśliwskiej, który został wymyślony w XVIII wieku. Nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu lufy, która przypomina iglicę. Broń ta była popularna wśród myśliwych i służyła do polowań na ptaki. Iglicówka składa się z drewnianej rękojeści, metalowej lufy i mechanizmu spustowego. Lufa jest zazwyczaj wykonana ze stali lub mosiądzu i ma długość od 12 do 24 cali. Mechanizm spustowy jest zazwyczaj wykonany z metalu i pozwala na strzelanie jednym palcem.

Iglicówka jest bardzo lekka i poręczna, co czyni ją idealną bronią do polowań na ptaki. Broń ta ma również dużą moc rażenia, co oznacza, że może ona zabić ofiarę na duże odległości. Iglicówka jest również bardzo trwała i może służyć przez wiele lat bez konieczności naprawy lub wymiany części.

Iglicówka była popularna w XIX wieku, ale obecnie niewielu myśliwych używa tego typu broni. Większość myśliwych preferuje nowoczesne bronie, takie jak karabiny lub pistolety pneumatyczne. Mimo to iglicówka nadal ma swoich zwolenników i nadal można ją spotkać na polowaniach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj iglicówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę I

zobacz pełną listę haseł

inkubator

urządzenie do sztucznego wylęgu piskląt stosowane np. w bażanciarniach.

iglicówka

dawna nazwa broni myśliwskiej.

iglica

część zamka (w kształcie igły) broni palnej uderzająca w spłonki i powodująca wystrzał (zob. broń myśliwska).

igły, igły, szpilki

rogowe igiełki wyrastające leśnym kurakom po bokach palców, zanikające po tokach.

iskarz

staropolska nazwa tropiciela.

Iiewskij Zawód

znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR. W Polsce popularne są doskonale baki typu „iż".

igrzysko

1) toki głuszców;
2) miejsce w lesie, gdzie odbywają się toki głuszców.

inwentaryzacja

jedna z najważniejszych czynności gospodarczych, mająca na celu ustalenie faktycznej liczby zwierzyny występującej w łowisku. Stosowane są różne metody inwentaryzacji: 1) spis powszechny, (...)

intarsja

Technika zdobnicza części drewnianych za pomocą innych gatunków drewna. Stosowana w szerokim zakresie przy zdobieniu dawnej broni myśliwskiej.

introdukcja

sztuczne wprowadzenie jakiegoś gatunku do danego środowiska.