Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: iglicówka

iglicówka

dawna nazwa broni myśliwskiej.

Iglicówka to rodzaj broni myśliwskiej, który został wymyślony w XVIII wieku. Nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu lufy, która przypomina iglicę. Broń ta była popularna wśród myśliwych i służyła do polowań na ptaki. Iglicówka składa się z drewnianej rękojeści, metalowej lufy i mechanizmu spustowego.

Lufa iglicówki jest zazwyczaj wykonana ze stali lub mosiądzu i ma długość od 12 do 24 cali. Mechanizm spustowy jest zazwyczaj wykonany z metalu i umożliwia strzelanie jednym palcem. Iglicówka jest bardzo lekka i poręczna, co czyni ją idealną bronią do polowań na ptaki.

Broń ta ma również dużą moc rażenia, co oznacza, że może zabić ofiarę na duże odległości. Jest także bardzo trwała i może służyć przez wiele lat bez konieczności naprawy lub wymiany części.

Iglicówka była popularna w XIX wieku, ale obecnie niewielu myśliwych używa tego typu broni. Większość preferuje nowoczesne bronie, jak karabiny lub pistolety pneumatyczne. Mimo to nadal istnieją zwolennicy iglicówek, dlatego czasem można je spotkać na polowaniach nawet dzisiaj.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj iglicówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę I

zobacz pełną listę haseł

iglicówka

dawna nazwa broni myśliwskiej.

iglica

część zamka (w kształcie igły) broni palnej uderzająca w spłonki i powodująca wystrzał (zob. broń myśliwska).

igrzysko

1) toki głuszców;
2) miejsce w lesie, gdzie odbywają się toki głuszców.

introdukcja

sztuczne wprowadzenie jakiegoś gatunku do danego środowiska.

Iiewskij Zawód

znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR. W Polsce popularne są doskonale baki typu „iż".

iskarz

staropolska nazwa tropiciela.

inwentaryzacja

jedna z najważniejszych czynności gospodarczych, mająca na celu ustalenie faktycznej liczby zwierzyny występującej w łowisku. Stosowane są różne metody inwentaryzacji: 1) spis powszechny, (...)

igły, igły, szpilki

rogowe igiełki wyrastające leśnym kurakom po bokach palców, zanikające po tokach.

inkubator

urządzenie do sztucznego wylęgu piskląt stosowane np. w bażanciarniach.

intarsja

Technika zdobnicza części drewnianych za pomocą innych gatunków drewna. Stosowana w szerokim zakresie przy zdobieniu dawnej broni myśliwskiej.