Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapitalny

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

Termin "kapitalny" w łowiectwie odnosi się do samca zwierzyny płowej, który nosi medalowe poroże. Poroże medalowe charakteryzuje się zazwyczaj dużymi rozmiarami oraz charakterystycznym wyglądem, często posiadając wyraźne zagięcia lub zakrzywienia. Jest to cecha szczególnie pożądana przez myśliwych, uważana za oznakę siły i dobrego zdrowia samca. Poroże medalowe występuje u różnych gatunków zwierzyny płowej, m.in. jeleni, saren, danieli i muflonów. W przypadku jeleni i saren, może ono osiągać nawet do 2 metrów długości, natomiast w przypadku danieli i muflonów jest mniejsze, lecz nadal charakterystyczne.

Polowanie na samce kapitalne jest praktykowane nie tylko ze względu na fascynację imponującymi porożami, lecz również w celu ochrony populacji zwierzyny płowej. Silne samce mają większe szanse na przetrwanie oraz ich potomstwo konkuruje skuteczniej o pozycję w stadzie. Dlatego też zachowanie równowagi populacji oraz chronienie genetycznie silnych osobników stanowi istotny element etyki łowieckiej.

Warto zauważyć również, że sama nazwa "kapitalny" pochodzi od słowa "kapitał", co nawiązuje do wartości ekonomicznej takiego trofeum łowieckiego. Jednak dla wielu myśliwych chodzi nie tylko o rangę czy wartość finansową poroża; jest to także kwestia szacunku dla natury i jej piękna oraz dbałości o zdrowie populacji dzikiej zwierzyny płowej. Termin ten zatem obejmuje zarówno aspekty praktyczne jak i symboliczne łowiectwa.

Podsumowując, termin "kapitalny" odnosi się do samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroże, które jest cechą szczególnie pożądaną przez myśliwych ze względu na symbolizowanie siły i dobrego zdrowia oraz wpływając na równowagę populacji dzikiej zwierzyny płowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapitalny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.