Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapitalny

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

Kapitalny to termin używany w łowiectwie, aby określić samca zwierzyny płowej, który ma medalowe poroże. Medalowe poroże to zestaw rogów lub rogi, które są szczególnie duże i mają charakterystyczny wygląd. Zwykle są one bardzo długie i mają wyraźne zagięcia lub zakrzywienia. Poroża tego typu są często uważane za najbardziej pożądane przez myśliwych, ponieważ są one oznaką silnego i zdrowego samca.

Poroże medalowe można znaleźć na wielu gatunkach zwierzyny płowej, takich jak jelenie, sarny, daniele i muflony. W przypadku jeleni i sarn poroże medalowe mogą być bardzo duże, sięgające nawet do 2 metrów długości. W przypadku danieli i muflonów poroża medalowe są mniejsze, ale nadal mają charakterystyczny wygląd.

Myśliwi starają się polować na samce z medalowymi porożami, ponieważ są one oznakami silnego i zdrowego samca. Samce te mają większe szanse na przeżycie niż inne samce, a ich potomstwo bardziej skutecznie konkuruje o pozycję w stadzie. Dlatego też myśliwi starają się polować tylko na samce kapitalne - te o najbardziej imponujących porożach - aby chronić populacje zwierzyny płowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapitalny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kożuch

futro zająca lub muflona.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kufa

pysk psa myśliwskiego.

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

knoty

odchody głuszca.

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.