Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapitalny

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

Termin "kapitalny" w łowiectwie odnosi się do samca zwierzyny płowej, który nosi medalowe poroże. Poroże medalowe charakteryzuje się zazwyczaj dużymi rozmiarami oraz charakterystycznym wyglądem, często posiadając wyraźne zagięcia lub zakrzywienia. Jest to cecha szczególnie pożądana przez myśliwych, uważana za oznakę siły i dobrego zdrowia samca. Poroże medalowe występuje u różnych gatunków zwierzyny płowej, m.in. jeleni, saren, danieli i muflonów. W przypadku jeleni i saren, może ono osiągać nawet do 2 metrów długości, natomiast w przypadku danieli i muflonów jest mniejsze, lecz nadal charakterystyczne.

Polowanie na samce kapitalne jest praktykowane nie tylko ze względu na fascynację imponującymi porożami, lecz również w celu ochrony populacji zwierzyny płowej. Silne samce mają większe szanse na przetrwanie oraz ich potomstwo konkuruje skuteczniej o pozycję w stadzie. Dlatego też zachowanie równowagi populacji oraz chronienie genetycznie silnych osobników stanowi istotny element etyki łowieckiej.

Warto zauważyć również, że sama nazwa "kapitalny" pochodzi od słowa "kapitał", co nawiązuje do wartości ekonomicznej takiego trofeum łowieckiego. Jednak dla wielu myśliwych chodzi nie tylko o rangę czy wartość finansową poroża; jest to także kwestia szacunku dla natury i jej piękna oraz dbałości o zdrowie populacji dzikiej zwierzyny płowej. Termin ten zatem obejmuje zarówno aspekty praktyczne jak i symboliczne łowiectwa.

Podsumowując, termin "kapitalny" odnosi się do samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroże, które jest cechą szczególnie pożądaną przez myśliwych ze względu na symbolizowanie siły i dobrego zdrowia oraz wpływając na równowagę populacji dzikiej zwierzyny płowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapitalny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

knoty

odchody głuszca.

koza, koza, siuta

samica sarny.

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.