Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapitalny

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

Termin "kapitalny" w łowiectwie odnosi się do samca zwierzyny płowej, który nosi medalowe poroże. Poroże medalowe charakteryzuje się zazwyczaj dużymi rozmiarami oraz charakterystycznym wyglądem, często posiadając wyraźne zagięcia lub zakrzywienia. Jest to cecha szczególnie pożądana przez myśliwych, uważana za oznakę siły i dobrego zdrowia samca. Poroże medalowe występuje u różnych gatunków zwierzyny płowej, m.in. jeleni, saren, danieli i muflonów. W przypadku jeleni i saren, może ono osiągać nawet do 2 metrów długości, natomiast w przypadku danieli i muflonów jest mniejsze, lecz nadal charakterystyczne.

Polowanie na samce kapitalne jest praktykowane nie tylko ze względu na fascynację imponującymi porożami, lecz również w celu ochrony populacji zwierzyny płowej. Silne samce mają większe szanse na przetrwanie oraz ich potomstwo konkuruje skuteczniej o pozycję w stadzie. Dlatego też zachowanie równowagi populacji oraz chronienie genetycznie silnych osobników stanowi istotny element etyki łowieckiej.

Warto zauważyć również, że sama nazwa "kapitalny" pochodzi od słowa "kapitał", co nawiązuje do wartości ekonomicznej takiego trofeum łowieckiego. Jednak dla wielu myśliwych chodzi nie tylko o rangę czy wartość finansową poroża; jest to także kwestia szacunku dla natury i jej piękna oraz dbałości o zdrowie populacji dzikiej zwierzyny płowej. Termin ten zatem obejmuje zarówno aspekty praktyczne jak i symboliczne łowiectwa.

Podsumowując, termin "kapitalny" odnosi się do samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroże, które jest cechą szczególnie pożądaną przez myśliwych ze względu na symbolizowanie siły i dobrego zdrowia oraz wpływając na równowagę populacji dzikiej zwierzyny płowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapitalny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klekotka

inaczej kołatka.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

krycie

akt kopulacji u ssaków.