Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kabłąk

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.

Kabłąk to nieodłączny element broni myśliwskiej, pełniący funkcję osłony spustu. Jest to mała, ale istotna część, która chroni palec strzelca przed przypadkowym wystrzałem. Kabłąk wykonany jest zazwyczaj z metalu lub tworzywa sztucznego, a jego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas użytkowania broni. Dodatkowo, kabłąk może być wyposażony w dodatkowe mechanizmy, takie jak blokada spustu czy przycisk bezpieczeństwa, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa użytkownika.

Warto zauważyć, że kabłąk może być także wyposażony w praktyczne dodatki, jak np. klamra do mocowania na pasku czy uchwyt do trzymania broni. Dzięki temu kabłąk nie tylko zwiększa bezpieczeństwo użytkowania broni, lecz także może poprawić komfort strzelania oraz przenoszenia broni.

Jest to szczególnie istotne dla myśliwych, którzy często znajdują się w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji oraz precyzyjnego celowania. Kabłąk pomaga utrzymać stabilność i kontrolę nad bronią, zapobiegając przypadkowym wystrzałom czy niekontrolowanemu odrzuceniu broni podczas strzelania.

Kabłąk powinien być regularnie konserwowany i sprawdzany w celu zapewnienia jego właściwego działania. Prawidłowa konserwacja zapobiega uszkodzeniom mechanicznym i gwarantuje bezpieczne użytkowanie broni myśliwskiej. Dlatego też ważne jest, aby myśliwi regularnie dbali o stan techniczny kabłąka oraz innych elementów swojej broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kabłąk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)