Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kotłowy

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

Kotłowy – w staropolskim systemie organizacji łowisk, osoba odpowiedzialna za kuchnię i żywienie myśliwych oraz psów myśliwskich. Stanowił kluczowe ogniwo wspierające zapewnienie odpowiedniej kondycji fizycznej wszystkich uczestników polowania. Kotłowy dbał o przygotowanie posiłków dla myśliwych, dostarczając im odpowiednią ilość pożywnego jedzenia na czas polowania. Dodatkowo był odpowiedzialny za żywienie i troskę o psy myśliwskie, które odgrywały niezwykle istotną rolę w trakcie łowiectwa. Psy musiały być w doskonałej formie, a ich żywienie było kluczowe dla sprawnego przebiegu polowania.

Kotłowy pełnił ważną rolę nie tylko podczas polowań, lecz także poza nimi, gospodarując odpadkami pochodzącymi z mięsa zwierzyny łownej oraz innymi produktami spożywczymi, by wykorzystać je w procesie karmienia psów. W związku z tym, oprócz umiejętności kulinarnej, kotłowy musiał też posiadać wiedzę na temat odpowiedniego żywienia i pielęgnacji psów myśliwskich.

Rola kotłowego była sprawowana z należytą starannością i precyzją ze względu na znaczenie jakie miała dla powodzenia polowań oraz dobrej kondycji zwierząt. Jego obowiązki stanowiły istotny element funkcjonowania służby książęcej oraz działań łowieckich. Dzięki jego pracy zapewniano nie tylko odpowiednie odżywianie uczestnikom polowania, ale także właściwe przygotowanie psów myśliwskich do trudów i wysiłku związanych z udziałem w polowaniach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kotłowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.