Definicja hasła: kotłowy
- kotłowy
dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.
Kotłowy – w staropolskim systemie organizacji łowisk, osoba odpowiedzialna za kuchnię i żywienie myśliwych oraz psów myśliwskich. Stanowił kluczowe ogniwo wspierające zapewnienie odpowiedniej kondycji fizycznej wszystkich uczestników polowania. Kotłowy dbał o przygotowanie posiłków dla myśliwych, dostarczając im odpowiednią ilość pożywnego jedzenia na czas polowania. Dodatkowo był odpowiedzialny za żywienie i troskę o psy myśliwskie, które odgrywały niezwykle istotną rolę w trakcie łowiectwa. Psy musiały być w doskonałej formie, a ich żywienie było kluczowe dla sprawnego przebiegu polowania.
Kotłowy pełnił ważną rolę nie tylko podczas polowań, lecz także poza nimi, gospodarując odpadkami pochodzącymi z mięsa zwierzyny łownej oraz innymi produktami spożywczymi, by wykorzystać je w procesie karmienia psów. W związku z tym, oprócz umiejętności kulinarnej, kotłowy musiał też posiadać wiedzę na temat odpowiedniego żywienia i pielęgnacji psów myśliwskich.
Rola kotłowego była sprawowana z należytą starannością i precyzją ze względu na znaczenie jakie miała dla powodzenia polowań oraz dobrej kondycji zwierząt. Jego obowiązki stanowiły istotny element funkcjonowania służby książęcej oraz działań łowieckich. Dzięki jego pracy zapewniano nie tylko odpowiednie odżywianie uczestnikom polowania, ale także właściwe przygotowanie psów myśliwskich do trudów i wysiłku związanych z udziałem w polowaniach.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kotłowy w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kaganiec
zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.
- kulkowanie
patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.
- korozja luf
uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.
- konkursy psów myśliwskich
imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)
- kwiatek
biała sierść na końcu ogona lisa
- koziołek aportowy
drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.
- kobylarz
stary, bardzo duży wilk.
- kłusownik
człowiek uprawiający kłusownictwo.
- kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)
ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)
- koło łowieckie
podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)