Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kłapać

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

Kłapać - termin używany w kontekście polowania na dziki, oznacza głośne ocieranie szabel o fajki. Jest to sposób na wywołanie charakterystycznego dźwięku, który ma za zadanie przestraszyć dziki i skłonić je do ucieczki lub zmiany kierunku ruchu. Kłapanie jest stosowane przez myszolowców podczas polowania z myszkami oraz w innych sytuacjach, gdy potrzebne jest odstraszanie dzikich zwierząt.

Wykonując tę czynność, myśliwi starają się oddać jak najgłośniejszy dźwięk poprzez szybkie i rytmiczne ocieranie metalowych przedmiotów – szabel o fajki. Dzięki temu powstaje odgłos przypominający dźwięk walki, co może wprawić dziki w niepokój i zniechęcić je do zbliżania się do danego obszaru. Kłapanie jest przykładem tradycyjnej metody stosowanej w polowaniach łowieckich, mającej na celu odstraszenie zdziczałych zwierząt leśnych.

Współcześnie kłapanie może być wykonywane z użyciem specjalnie zaprojektowanych urządzeń lub sprzętu, które pozwalają osiągnąć maksymalną głośność i realizm dźwięku. Jest to element kultury łowieckiej związany ze starożytnymi technikami polowań oraz tradycyjnymi metodami odstraszania dzikich zwierząt w lesie. Jednakże należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów dotyczących polowań oraz ochrony środowiska naturalnego podczas stosowania tej techniki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłapać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

klaskanie

inaczej korkowanie.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kufa

pysk psa myśliwskiego.