Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kłapać

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

Kłapać - termin używany w kontekście polowania na dziki, oznacza głośne ocieranie szabel o fajki. Jest to sposób na wywołanie charakterystycznego dźwięku, który ma za zadanie przestraszyć dziki i skłonić je do ucieczki lub zmiany kierunku ruchu. Kłapanie jest stosowane przez myszolowców podczas polowania z myszkami oraz w innych sytuacjach, gdy potrzebne jest odstraszanie dzikich zwierząt.

Wykonując tę czynność, myśliwi starają się oddać jak najgłośniejszy dźwięk poprzez szybkie i rytmiczne ocieranie metalowych przedmiotów – szabel o fajki. Dzięki temu powstaje odgłos przypominający dźwięk walki, co może wprawić dziki w niepokój i zniechęcić je do zbliżania się do danego obszaru. Kłapanie jest przykładem tradycyjnej metody stosowanej w polowaniach łowieckich, mającej na celu odstraszenie zdziczałych zwierząt leśnych.

Współcześnie kłapanie może być wykonywane z użyciem specjalnie zaprojektowanych urządzeń lub sprzętu, które pozwalają osiągnąć maksymalną głośność i realizm dźwięku. Jest to element kultury łowieckiej związany ze starożytnymi technikami polowań oraz tradycyjnymi metodami odstraszania dzikich zwierząt w lesie. Jednakże należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów dotyczących polowań oraz ochrony środowiska naturalnego podczas stosowania tej techniki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłapać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.