Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krzyżak

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

Krzyżak to termin używany w łowiectwie do określenia lisa, który charakteryzuje się ciemnym futrem z czarną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu oraz poprzecznie przez łopatki. Lis o takim ubarwieniu jest szczególnie ceniony przez myśliwych ze względu na nietypowy wygląd, co sprawia, że polowanie na krzyżaka staje się dla nich atrakcyjne. Zazwyczaj krzyżaki są bardziej ostrożne i trudniejsze do upolowania niż lisy o standardowym kolorze futra.

Charakterystyczne ubarwienie krzyżaka jest wynikiem mutacji genetycznej, która powoduje pojawienie się czarnych pręg na futrze. Jest to zjawisko rzadkie, dlatego też krzyżaki uważane są za pewnego rodzaju "trofeum" wśród miłośników polowań. Jednakże mimo swojego nietypowego wyglądu, krzyżaki zachowują wszystkie cechy typowe dla lisów - zarówno pod względem zachowania, jak i sposobu życia.

Polowanie na krzyżaka wymaga od myśliwego dodatkowej cierpliwości i umiejętności obserwacji terenu, ponieważ te zwierzęta są bardzo ostrożne i niełatwo im się zbliżyć. Dla niektórych myśliwych polowanie na krzyżaka stanowi wyzwanie i test ich umiejętności łowieckich, a także dostarcza niezapomnianych emocji związanych z obserwowaniem nietypowego zwierzęcia w naturalnym środowisku.

Warto podkreślić, że polowanie na krzyżaka musi odbywać się z poszanowaniem przepisów dotyczących ochrony gatunkowej oraz z poszanowaniem etycznych zasad polowań. Ostatecznie jednak dla wielu myśliwych spotkanie z krzyżakiem stanowi niezwykłe doświadczenie łowieckie przywołujące szacunek dla natury i dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krzyżak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)