Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krzyżak

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

Krzyżak to termin używany w łowiectwie do określenia lisa, który charakteryzuje się ciemnym futrem z czarną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu oraz poprzecznie przez łopatki. Lis o takim ubarwieniu jest szczególnie ceniony przez myśliwych ze względu na nietypowy wygląd, co sprawia, że polowanie na krzyżaka staje się dla nich atrakcyjne. Zazwyczaj krzyżaki są bardziej ostrożne i trudniejsze do upolowania niż lisy o standardowym kolorze futra.

Charakterystyczne ubarwienie krzyżaka jest wynikiem mutacji genetycznej, która powoduje pojawienie się czarnych pręg na futrze. Jest to zjawisko rzadkie, dlatego też krzyżaki uważane są za pewnego rodzaju "trofeum" wśród miłośników polowań. Jednakże mimo swojego nietypowego wyglądu, krzyżaki zachowują wszystkie cechy typowe dla lisów - zarówno pod względem zachowania, jak i sposobu życia.

Polowanie na krzyżaka wymaga od myśliwego dodatkowej cierpliwości i umiejętności obserwacji terenu, ponieważ te zwierzęta są bardzo ostrożne i niełatwo im się zbliżyć. Dla niektórych myśliwych polowanie na krzyżaka stanowi wyzwanie i test ich umiejętności łowieckich, a także dostarcza niezapomnianych emocji związanych z obserwowaniem nietypowego zwierzęcia w naturalnym środowisku.

Warto podkreślić, że polowanie na krzyżaka musi odbywać się z poszanowaniem przepisów dotyczących ochrony gatunkowej oraz z poszanowaniem etycznych zasad polowań. Ostatecznie jednak dla wielu myśliwych spotkanie z krzyżakiem stanowi niezwykłe doświadczenie łowieckie przywołujące szacunek dla natury i dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krzyżak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

klekotka

inaczej kołatka.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kotka

samica rysia.