Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krzyżak

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

Krzyżak to termin używany w łowiectwie do określenia lisa, który charakteryzuje się ciemnym futrem z czarną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu oraz poprzecznie przez łopatki. Lis o takim ubarwieniu jest szczególnie ceniony przez myśliwych ze względu na nietypowy wygląd, co sprawia, że polowanie na krzyżaka staje się dla nich atrakcyjne. Zazwyczaj krzyżaki są bardziej ostrożne i trudniejsze do upolowania niż lisy o standardowym kolorze futra.

Charakterystyczne ubarwienie krzyżaka jest wynikiem mutacji genetycznej, która powoduje pojawienie się czarnych pręg na futrze. Jest to zjawisko rzadkie, dlatego też krzyżaki uważane są za pewnego rodzaju "trofeum" wśród miłośników polowań. Jednakże mimo swojego nietypowego wyglądu, krzyżaki zachowują wszystkie cechy typowe dla lisów - zarówno pod względem zachowania, jak i sposobu życia.

Polowanie na krzyżaka wymaga od myśliwego dodatkowej cierpliwości i umiejętności obserwacji terenu, ponieważ te zwierzęta są bardzo ostrożne i niełatwo im się zbliżyć. Dla niektórych myśliwych polowanie na krzyżaka stanowi wyzwanie i test ich umiejętności łowieckich, a także dostarcza niezapomnianych emocji związanych z obserwowaniem nietypowego zwierzęcia w naturalnym środowisku.

Warto podkreślić, że polowanie na krzyżaka musi odbywać się z poszanowaniem przepisów dotyczących ochrony gatunkowej oraz z poszanowaniem etycznych zasad polowań. Ostatecznie jednak dla wielu myśliwych spotkanie z krzyżakiem stanowi niezwykłe doświadczenie łowieckie przywołujące szacunek dla natury i dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krzyżak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

karnal

inaczej kaptur.

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kuper

tylna część ciała ptaków.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)