Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kłuć

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

Kłuć to jedna z najstarszych technik polowania, która wykorzystywana jest do dziś. Polega ona na ugodzeniu zwierzęcia oszczepem lub kordelasem. Oszczepy są długimi, cienkimi przedmiotami, które są wyposażone w ostrze lub hak na końcu. Kordelasy są podobne do oszczepów, ale mają szersze ostrza i są zwykle wykonane z twardego metalu. Oba te przedmioty są używane do celowego uderzenia zwierzęcia i powodują uszkodzenie tkanek.

Kłuć może być stosowane w różnych sytuacjach polowania. Najczęściej jest stosowany do polowań na duże zwierzęta, takie jak jelenie, daniele lub łosie. Może być również stosowany do polowań na mniejsze zwierzęta, takie jak dzikie króliki lub ptaki. Technika ta może być również stosowana do polowań na dzikie zwierzęta, które są trudne do chwytania lub łapania.

Kłuć może być bardzo skuteczną techniką polowania, jeśli jest prawidłowo wykonana. Aby to osiągnąć, łowca musi mieć odpowiedni sprzęt i umiejętności. Musi on również wiedzieć, gdzie celować i jak mocno uderzyć zwierzaka, aby go trafić. Należy pamiętać, że niewłaściwe uderzenie może sprawić, że zwierzak ucieknie lub bardzo się rozgniewa i stanie się niespokojny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłuć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)