Definicja hasła: kłuć
- kłuć
ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.
Kłuć to jedna z najstarszych technik polowania, polegająca na ugodzeniu zwierzęcia oszczepem lub kordelasem. Oszczepy są długimi, cienkimi przedmiotami, często z ostrzem lub hakiem na końcu, podczas gdy kordelasy mają szersze ostrza i są wykonane zwykle z twardego metalu. Technika kłucia może być stosowana w polowaniach na duże zwierzęta, takie jak jelenie, daniele czy łosie, ale również na mniejsze, jak dzikie króliki czy ptaki. Ponadto może być używana do polowań na dzikie zwierzęta trudne do chwytania lub łapania.
Skuteczność tej techniki wymaga od łowcy odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Konkretna precyzja w celowaniu oraz odpowiednia siła uderzenia są niezbędne do trafienia zwierzęcia. Niewłaściwe uderzenie może spowodować ucieczkę zwierzęcia lub jego rozgniewanie, co skutkuje niemożnością kontynuacji polowania.
Kłuć stanowi integralną część tradycyjnego polowania i jest ćwiczona oraz przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zastosowanie tej techniki wymaga od łowcy nie tylko fizycznej sprawności, ale także głębokiej znajomości zachowań zwierząt oraz technik obchodzenia się z bronią.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłuć w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kura
samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).
- kluczka
odskok zwierza w bok podczas ucieczki.
- kulka
haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).
- kraczajka
przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)
- karma
pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)
- kureń, kureń, budan
poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.
- karta stanowiskowa
kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.
- kopnięcie
uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału
- komora gniazdowa
rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.
- kosz jastrzębi
samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.