Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kogut

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

Kogut jest samcem niektórych gatunków ptaków, w tym wszystkich kuraków. Jego główną rolą jest obrona stada oraz dominacja nad innymi ptakami. Koguty cechują się charakterystycznym wyglądem, posiadają barwne i rozwinięte grzebienie oraz długie, zakrzywione pazury na nogach, którymi mogą bronić terytorium czy stada.

W hodowli koguty są również cenione ze względu na swoje piękne upierzenie i rolę w rozrodzie. Ich obecność w stadzie kurcząt pełni istotną funkcję społeczną i zapewnia sukces reprodukcyjny. Kogut nie tylko jest odpowiedzialny za kopulację z kurami, ale także pełni funkcję "strażnika" stada, ostrzegając je przed drapieżnikami oraz organizując jego życie społeczne.

Role koguta w stadzie oraz jego zachowanie potrafi być bardzo zróżnicowane między różnymi gatunkami ptaków. W zależności od gatunku kogut może przejawiać agresywne zachowania obronne lub też bardziej spokojne i opiekuńcze podejście do opieki nad stadkiem kurcząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kogut w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapa

inaczej kaptur.

klangor

jednostajny głos żurawi.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.