Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kogut

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

Kogut jest samcem niektórych gatunków ptaków, w tym wszystkich kuraków. Jego główną rolą jest obrona stada oraz dominacja nad innymi ptakami. Koguty cechują się charakterystycznym wyglądem, posiadają barwne i rozwinięte grzebienie oraz długie, zakrzywione pazury na nogach, którymi mogą bronić terytorium czy stada.

W hodowli koguty są również cenione ze względu na swoje piękne upierzenie i rolę w rozrodzie. Ich obecność w stadzie kurcząt pełni istotną funkcję społeczną i zapewnia sukces reprodukcyjny. Kogut nie tylko jest odpowiedzialny za kopulację z kurami, ale także pełni funkcję "strażnika" stada, ostrzegając je przed drapieżnikami oraz organizując jego życie społeczne.

Role koguta w stadzie oraz jego zachowanie potrafi być bardzo zróżnicowane między różnymi gatunkami ptaków. W zależności od gatunku kogut może przejawiać agresywne zachowania obronne lub też bardziej spokojne i opiekuńcze podejście do opieki nad stadkiem kurcząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kogut w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

kozioł, rogacz

samiec samy.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kot

nazwa zająca i rysia.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.