Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kraczajka

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

Kraczajka, znana także jako pastorał, to przenośna podpórka do broni myśliwskiej lub sportowej, służąca do wsparcia lufy podczas strzelania. Jest to narzędzie umożliwiające precyzyjne i stabilne prowadzenie broni podczas celowania i oddawania strzału. Kraczajka zazwyczaj wykonana jest z drewna lub metalu i ma kształt trójkąta wystarczająco dużego, aby pomieścić lufę broni. Na szczycie trójkąta znajduje się uchwyt ułatwiający przenoszenie kraczajki oraz stabilne jej ustawienie podczas strzelania. Używanie krążajki zapewnia myśliwemu pewność, że lufa broni nie będzie się ruszać ani przesuwać w trakcie oddawania strzału, co przekłada się na zwiększenie precyzji i skuteczności działania.

Nazwa "kraczajka" pochodzi od niemieckiego słowa "Kreuz", które oznacza krzyż, nawiązując do kształtu trójkątnej podpórki. Ponadto termin "pastorał" wywodzi się z historii polowań w XVII wieku we Francji, gdy pastorałowcy (członkowie specjalnej grupy myśliwych) używali tych narzędzi do celowego strzelania do zwierzyny z dużej odległości. Dziś krążajki są powszechnie stosowane przez myśliwych na całym świecie oraz przez entuzjastów broni sportowej, pozostając popularnym narzędziem wspomagającym precyzyjne strzelanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kraczajka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

kopno

legowisko zająca w śniegu.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.