Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kraczajka

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

Kraczajka to przenośna podpórka do broni, która służy do wsparcia lufy podczas strzelania. Jest to bardzo przydatne narzędzie dla myśliwych, ponieważ pozwala im na precyzyjne i celne strzelanie. Kraczajka jest zazwyczaj wykonana z drewna lub metalu i ma kształt trójkąta, który jest wystarczająco duży, aby pomieścić lufę broni. Na górze trójkąta znajduje się uchwyt, który umożliwia łatwe przenoszenie kraczajki.

Kraczajka jest bardzo łatwa w użyciu. Wystarczy umieścić lufę broni na trójkącie i ustawić go tak, aby był stabilny i mocno trzymał lufę. Następnie można bezpiecznie strzelać z broni, mając pewność, że lufa nie będzie się ruszać ani przesuwać podczas strzelania. Kraczajka jest bardzo przydatna dla myśliwych, ponieważ pozwala im na precyzyjne i celne strzelanie.

Kraczajka jest czasami nazywana pastorałem. Nazwa ta pochodzi od faktu, że była ona pierwotnie używana przez pastorałowców - grupy myśliwych, którzy polowali na zwierzynę w XVII wieku we Francji. Pastorałowcy używali kraczajek do celowego strzelania do zwierzyny z dużej odległości. Obecnie kraczajki są szeroko stosowane przez myśliwych na całym świecie i są nadal bardzo popularnym narzędziem do celowego strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kraczajka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kocica

samica zająca.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.