Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kraczajka

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

Kraczajka, znana także jako pastorał, to przenośna podpórka do broni myśliwskiej lub sportowej, służąca do wsparcia lufy podczas strzelania. Jest to narzędzie umożliwiające precyzyjne i stabilne prowadzenie broni podczas celowania i oddawania strzału. Kraczajka zazwyczaj wykonana jest z drewna lub metalu i ma kształt trójkąta wystarczająco dużego, aby pomieścić lufę broni. Na szczycie trójkąta znajduje się uchwyt ułatwiający przenoszenie kraczajki oraz stabilne jej ustawienie podczas strzelania. Używanie krążajki zapewnia myśliwemu pewność, że lufa broni nie będzie się ruszać ani przesuwać w trakcie oddawania strzału, co przekłada się na zwiększenie precyzji i skuteczności działania.

Nazwa "kraczajka" pochodzi od niemieckiego słowa "Kreuz", które oznacza krzyż, nawiązując do kształtu trójkątnej podpórki. Ponadto termin "pastorał" wywodzi się z historii polowań w XVII wieku we Francji, gdy pastorałowcy (członkowie specjalnej grupy myśliwych) używali tych narzędzi do celowego strzelania do zwierzyny z dużej odległości. Dziś krążajki są powszechnie stosowane przez myśliwych na całym świecie oraz przez entuzjastów broni sportowej, pozostając popularnym narzędziem wspomagającym precyzyjne strzelanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kraczajka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

kapa

inaczej kaptur.

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kotwina

inaczej kotlina.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.