Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kraczajka

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

Kraczajka, znana także jako pastorał, to przenośna podpórka do broni myśliwskiej lub sportowej, służąca do wsparcia lufy podczas strzelania. Jest to narzędzie umożliwiające precyzyjne i stabilne prowadzenie broni podczas celowania i oddawania strzału. Kraczajka zazwyczaj wykonana jest z drewna lub metalu i ma kształt trójkąta wystarczająco dużego, aby pomieścić lufę broni. Na szczycie trójkąta znajduje się uchwyt ułatwiający przenoszenie kraczajki oraz stabilne jej ustawienie podczas strzelania. Używanie krążajki zapewnia myśliwemu pewność, że lufa broni nie będzie się ruszać ani przesuwać w trakcie oddawania strzału, co przekłada się na zwiększenie precyzji i skuteczności działania.

Nazwa "kraczajka" pochodzi od niemieckiego słowa "Kreuz", które oznacza krzyż, nawiązując do kształtu trójkątnej podpórki. Ponadto termin "pastorał" wywodzi się z historii polowań w XVII wieku we Francji, gdy pastorałowcy (członkowie specjalnej grupy myśliwych) używali tych narzędzi do celowego strzelania do zwierzyny z dużej odległości. Dziś krążajki są powszechnie stosowane przez myśliwych na całym świecie oraz przez entuzjastów broni sportowej, pozostając popularnym narzędziem wspomagającym precyzyjne strzelanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kraczajka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

klempa

samica łosia, łosza

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

krzyk

głos dzikich gęsi i łabędzi.

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.