Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kniejówka

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (przeważnie w pionowym układzie luf).

Kniejówka to trąbka myśliwska, która służy do dawania sygnałów myśliwskich. Jest to przeważnie drewniana trąbka z kościanym ustnikiem. Może być wykonana z różnych rodzajów drewna, takich jak buk, olcha, jesion czy też brzoza. Ustnik kniejówki może być wykonany z kości lub tworzywa sztucznego.

Kniejówka może być również broń myśliwska kombinowaną, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej. Lufy te są przeważnie ułożone w pionowym układzie. Kniejówki są często wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak osłona lufy, kolba i celownik optyczny.

Kniejówki są bardzo popularne w myślistwie i są często używane do polowań na ptaki i inne drobne zwierzęta. Są one również czasami używane do strzelania do celu sportowego. Kniejówki są lekkie i poręczne, co sprawia, że są one idealnym narzędziem dla myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kniejówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

kot

nazwa zająca i rysia.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.