Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kniejówka

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (przeważnie w pionowym układzie luf).

Kniejówka to trąbka myśliwska, która służy do dawania sygnałów myśliwskich. Jest to przeważnie drewniana trąbka z kościanym ustnikiem. Może być wykonana z różnych rodzajów drewna, takich jak buk, olcha, jesion czy też brzoza. Ustnik kniejówki może być wykonany z kości lub tworzywa sztucznego.

Kniejówka może być również broń myśliwską kombinowaną, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej. Lufy te są przeważnie ułożone w pionowym układzie. Kniejówki są często wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak osłona lufy, kolba i celownik optyczny.

Kniejówki są bardzo popularne w myślistwie i są często używane do polowań na ptaki i inne drobne zwierzęta. Są one również czasami używane do strzelania do celu sportowego. Kniejówki są lekkie i poręczne, co sprawia, że są one idealnym narzędziem dla myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kniejówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kosacz

stary cietrzew.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

karnal

inaczej kaptur.