Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kniejówka

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (przeważnie w pionowym układzie luf).

Kniejówka to trąbka myśliwska, która służy do dawania sygnałów myśliwskich. Jest to przeważnie drewniana trąbka z kościanym ustnikiem. Może być wykonana z różnych rodzajów drewna, takich jak buk, olcha, jesion czy też brzoza. Ustnik kniejówki może być wykonany z kości lub tworzywa sztucznego.

Kniejówka może być również broń myśliwską kombinowaną, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej. Lufy te są przeważnie ułożone w pionowym układzie. Kniejówki są często wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak osłona lufy, kolba i celownik optyczny.

Kniejówki są bardzo popularne w myślistwie i są często używane do polowań na ptaki i inne drobne zwierzęta. Są one również czasami używane do strzelania do celu sportowego. Kniejówki są lekkie i poręczne, co sprawia, że są one idealnym narzędziem dla myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kniejówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kotwina

inaczej kotlina.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)