Definicja hasła: kuna leśna, tumak
- kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)
gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się zarówno po ziemi jak i po drzewach. Pokarm kuny stanowią głównie gryzonie, ptaki, jaszczurki, żaby oraz owoce leśne. Ruja występuje w lipcu - sierpniu, ciąża przedłużona trwa około 150 dni. W kwietniu samica rodzi 3-5 młodych (w gniazdach lub dziuplach). Są one ślepe i niedołężne (widzą po 34-38 dniach), samica karmi je mlekiem przez 7 tygodni. Od 5 tygodnia jedzą mięso. Samica wyprowadza młode po 7-8 tygodniach. Jest to jeden z najbardziej drapieżnych ssaków krajowych; zwierzę łowne.
Kuna leśna jest ssakiem o długości ciała od 38 do 58 cm i wadze od 1 do 2 kg. Ubarwienie jej futra jest brunatnożółte, a na spodzie szyi znajduje się pomarańczowokremowa plama. Zwierzę to występuje w lasach całej Polski i porusza się zarówno po ziemi jak i po drzewach. Jego pokarm stanowią gryzonie, ptaki, jaszczurki, żaby oraz owoce leśne.
Kuna leśna ma okres rui w lipcu - sierpniu, a ciąża trwa około 150 dni. W kwietniu samica rodzi 3-5 młodych, które są ślepe i niedołężne (widzą po 34-38 dniach). Samica karmi je mlekiem przez 7 tygodni, a od 5 tygodnia młode zaczynają jeść mięso. Po 7-8 tygodniach samica wyprowadza młode na wolność.
Kuna leśna jest jednym z najbardziej drapieżnych ssaków krajowych i jest zwierzęciem łownym. Jest to bardzo inteligentny gatunek, który potrafi uczyć się nowych rzeczy i przystosować się do nowych sytuacji.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuna leśna, tumak w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kopno
legowisko zająca w śniegu.
- kojec
wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.
- kraczajka
przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)
- kąpielisko, kąpielisko, brochowisko
miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)
- krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)
największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)
- kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)
ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)
- kłaść
o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.
- kitka
bródka kozicy (trofeum).
- kryteria odstrzału jeleni
podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)