Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuna leśna, tumak

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się zarówno po ziemi jak i po drzewach. Pokarm kuny stanowią głównie gryzonie, ptaki, jaszczurki, żaby oraz owoce leśne. Ruja występuje w lipcu - sierpniu, ciąża przedłużona trwa około 150 dni. W kwietniu samica rodzi 3-5 młodych (w gniazdach lub dziuplach). Są one ślepe i niedołężne (widzą po 34-38 dniach), samica karmi je mlekiem przez 7 tygodni. Od 5 tygodnia jedzą mięso. Samica wyprowadza młode po 7-8 tygodniach. Jest to jeden z najbardziej drapieżnych ssaków krajowych; zwierzę łowne.

Kuna leśna jest ssakiem o długości ciała od 38 do 58 cm i wadze od 1 do 2 kg. Ubarwienie jej futra jest brunatnożółte, a na spodzie szyi znajduje się pomarańczowokremowa plama. Zwierzę to występuje w lasach całej Polski i porusza się zarówno po ziemi jak i po drzewach. Jego pokarm stanowią gryzonie, ptaki, jaszczurki, żaby oraz owoce leśne.

Kuna leśna ma okres rui w lipcu - sierpniu, a ciąża trwa około 150 dni. W kwietniu samica rodzi 3-5 młodych, które są ślepe i niedołężne (widzą po 34-38 dniach). Samica karmi je mlekiem przez 7 tygodni, a od 5 tygodnia młode zaczynają jeść mięso. Po 7-8 tygodniach samica wyprowadza młode na wolność.

Kuna leśna jest jednym z najbardziej drapieżnych ssaków krajowych i jest zwierzęciem łownym. Jest to bardzo inteligentny gatunek, który potrafi uczyć się nowych rzeczy i przystosować się do nowych sytuacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuna leśna, tumak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kitka

bródka kozicy (trofeum).