Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuna leśna, tumak

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się zarówno po ziemi jak i po drzewach. Pokarm kuny stanowią głównie gryzonie, ptaki, jaszczurki, żaby oraz owoce leśne. Ruja występuje w lipcu - sierpniu, ciąża przedłużona trwa około 150 dni. W kwietniu samica rodzi 3-5 młodych (w gniazdach lub dziuplach). Są one ślepe i niedołężne (widzą po 34-38 dniach), samica karmi je mlekiem przez 7 tygodni. Od 5 tygodnia jedzą mięso. Samica wyprowadza młode po 7-8 tygodniach. Jest to jeden z najbardziej drapieżnych ssaków krajowych; zwierzę łowne.

Kuna leśna (Martes martes) – drapieżny ssak z rodziny łasicowatych, o długości ciała wynoszącej od 38 do 58 cm i wadze oscylującej między 1 a 2 kg. Charakteryzuje się brunatno-żółtym ubarwieniem futra oraz pomarańczowokremową plamą na spodzie szyi. Gatunek ten zamieszkuje lasy w całej Polsce, a dzięki swojej zwinnym budowie ciała porusza się zarówno po ziemi, jak i po drzewach.

Kuna leśna to drapieżnik, którego dietę stanowią głównie gryzonie, ptaki, jaszczurki, żaby oraz owoce leśne. Okres rui u kuny leśnej trwa w lipcu - sierpniu; ciąża przedłużona trwa około 150 dni. W kwietniu samica rodzi 3-5 młodych, które są początkowo ślepe i niedołężne (widzą po około 34-38 dniach). Samica karmi je mlekiem przez 7 tygodni, a od 5 tygodnia młode zaczynają jeść mięso. Po 7-8 tygodniach samica wyprowadza młode na wolność.

Kuna leśna jest uznawana za jednego z najbardziej drapieżnych ssaków krajowych. Jej inteligencja pozwala jej na naukę i dostosowanie się do różnych sytuacji życiowych. Ze względu na swoje zdolności łowieckie stanowi także obiekt polowań jako zwierzę łowne. W Polsce występuje pod ścisłą ochroną gatunkową, co ma na celu zachowanie stabilnej populacji tego gatunku w naszym kraju.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuna leśna, tumak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kamionka

inaczej kuna domowa.

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

krycie

akt kopulacji u ssaków.