Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kołnierz

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

Kołnierz to długi, kędzierzawy pas piór wokół szyi koguta, który wyrosnąć może w okresie godowym. Charakteryzuje się dużą zmiennością zarówno pod względem barwy, jak i rysunku. U niektórych gatunków może być bardzo długi, sięgając aż do brzucha ptaka. Barwa i rysunek kołnierza mogą ulegać zmianom w zależności od pory roku, a nawet sygnalizować stan emocjonalny ptaka. Kołnierz pełni ważną funkcję zdobniczą, jest używany do przyciągania partnerki godowej oraz stanowi element ochrony przed drapieżnikami dzięki jaskrawym barwom, które odstraszają potencjalnych napastników.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kołnierz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krowa

samica żubra.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)