Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kołnierz

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

Kołnierz jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów u kogutów. Jest to długi, kędzierzawy pas piór wokół szyi ptaka, który wyrasta w okresie godowym. Kołnierz może być bardzo zmienny pod względem barwy i rysunku, co czyni go jeszcze bardziej widocznym. W przypadku niektórych gatunków kogutów kołnierz może być bardzo długi i sięgać aż do brzucha ptaka.

Kolor i rysunek kołnierza są zazwyczaj bardzo jaskrawe i mogą się zmieniać w zależności od pory roku. Na przykład u niektórych gatunków kogutów kołnierz może być ciemniejszy lub jaśniejszy w zależności od tego, czy ptak jest w okresie godowym, czy nie. U innych gatunków kołnierz może mieć różne odcienie, takie jak żółty, pomarańczowy lub czerwony.

Kołnierze są ważnym elementem ozdobnym u kogutów i są często uważane za oznakę statusu społecznego ptaka. Koguty używają swoich kołnierzy do wyrażania swojego stanu emocjonalnego i do przyciągania partnerki godowej. Kołnierze są również ważne dla ochrony ptaka przed drapieżnikami, ponieważ ich jaskrawe barwy mogą odstraszać potencjalnych napastników.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kołnierz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klaskanie

inaczej korkowanie.

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.