Definicja hasła: kołnierz
- kołnierz
długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.
Kołnierz to długi, kędzierzawy pas piór wokół szyi koguta, który wyrosnąć może w okresie godowym. Charakteryzuje się dużą zmiennością zarówno pod względem barwy, jak i rysunku. U niektórych gatunków może być bardzo długi, sięgając aż do brzucha ptaka. Barwa i rysunek kołnierza mogą ulegać zmianom w zależności od pory roku, a nawet sygnalizować stan emocjonalny ptaka. Kołnierz pełni ważną funkcję zdobniczą, jest używany do przyciągania partnerki godowej oraz stanowi element ochrony przed drapieżnikami dzięki jaskrawym barwom, które odstraszają potencjalnych napastników.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kołnierz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kotłowy
dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.
- kuper
tylna część ciała ptaków.
- król polowania
tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.
- konserwacja broni
jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)
- kreślić
o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.
- korozja luf
uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.
- kucharka
pierwsza kaczka przybywająca na zloty
- krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)
największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)
- kurkówka
dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.
- kabłąk
osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.