Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kołnierz

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

Kołnierz jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów u kogutów. Jest to długi, kędzierzawy pas piór wokół szyi ptaka, który wyrasta w okresie godowym. Kołnierz może być bardzo zmienny pod względem barwy i rysunku, co czyni go jeszcze bardziej widocznym. W przypadku niektórych gatunków kogutów kołnierz może być bardzo długi i sięgać aż do brzucha ptaka.

Kolor i rysunek kołnierza są zazwyczaj bardzo jaskrawe i mogą się zmieniać w zależności od pory roku. Na przykład u niektórych gatunków kogutów kołnierz może być ciemniejszy lub jaśniejszy w zależności od tego, czy ptak jest w okresie godowym, czy nie. U innych gatunków kołnierz może mieć różne odcienie, takie jak żółty, pomarańczowy lub czerwony.

Kołnierze są ważnym elementem ozdobnym u kogutów i są często uważane za oznakę statusu społecznego ptaka. Koguty używają swoich kołnierzy do wyrażania swojego stanu emocjonalnego i do przyciągania partnerki godowej. Kołnierze są również ważne dla ochrony ptaka przed drapieżnikami, ponieważ ich jaskrawe barwy mogą odstraszać potencjalnych napastników.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kołnierz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klangor

jednostajny głos żurawi.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kożuch

futro zająca lub muflona.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).