Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: karnal

karnal

inaczej kaptur.

Karnal, zwany również kapturem, jest nakryciem głowy ptaka łownego, służącym do zasłonięcia oczu podczas łowów. Jego głównym celem jest uniemożliwienie ataku ptaka na zwierzynę, której myśliwy nie chce zdobyć. Karnal jest zdejmowany tuż przed planowanym atakiem, umożliwiając skuteczną polowanię. Istnieje wiele różnych kształtów i barw kapturów, które dostosowane są do potrzeb i preferencji myśliwych oraz specyfiki polowań.

Karnal wykonany jest z materiału odpornego na uszkodzenia i wytrzymałego, zazwyczaj używa się do tego celu skóry lub tkaniny. Wybór materiału zależy przede wszystkim od preferencji myśliwego oraz czasu spędzanego w terenie. Skóra jest trwalsza, ale tkanina jest lżejsza i bardziej wygodna. Dodatkowo kaptur może posiadać specjalne otwory na oczy, umożliwiające obserwację otoczenia bez konieczności zdejmowania go, oraz paski do regulacji rozmiaru, dopasowujące go do głowy myśliwego.

Karnal stanowi niezbędny element wyposażenia każdego myśliwego, pełniąc ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i skuteczności łowów. Dzięki niemu myśliwy może skutecznie kontrolować ptaka łownego oraz polować na zwierzynę bez obaw o jej ucieczkę bądź atak.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj karnal w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kosacz

stary cietrzew.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

koza, koza, siuta

samica sarny.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

koziołek

młody kozioł.