Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: karnal

karnal

inaczej kaptur.

Karnal, zwany również kapturem, jest nakryciem głowy ptaka łownego, służącym do zasłonięcia oczu podczas łowów. Jego głównym celem jest uniemożliwienie ataku ptaka na zwierzynę, której myśliwy nie chce zdobyć. Karnal jest zdejmowany tuż przed planowanym atakiem, umożliwiając skuteczną polowanię. Istnieje wiele różnych kształtów i barw kapturów, które dostosowane są do potrzeb i preferencji myśliwych oraz specyfiki polowań.

Karnal wykonany jest z materiału odpornego na uszkodzenia i wytrzymałego, zazwyczaj używa się do tego celu skóry lub tkaniny. Wybór materiału zależy przede wszystkim od preferencji myśliwego oraz czasu spędzanego w terenie. Skóra jest trwalsza, ale tkanina jest lżejsza i bardziej wygodna. Dodatkowo kaptur może posiadać specjalne otwory na oczy, umożliwiające obserwację otoczenia bez konieczności zdejmowania go, oraz paski do regulacji rozmiaru, dopasowujące go do głowy myśliwego.

Karnal stanowi niezbędny element wyposażenia każdego myśliwego, pełniąc ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i skuteczności łowów. Dzięki niemu myśliwy może skutecznie kontrolować ptaka łownego oraz polować na zwierzynę bez obaw o jej ucieczkę bądź atak.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj karnal w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kotwina

inaczej kotlina.

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

kożuch

futro zająca lub muflona.

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.