Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kąpać się

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

Kąpanie się to zachowanie występujące u dzikich zwierząt, takich jak jelenie, łosie czy dziki, polegające na tarzaniu się w kałużach lub błocie. Jest to naturalne zachowanie związane z pielęgnacją futra oraz chłodzeniem ciała, a także z ochroną przed insektami i pasożytami. Tarzanie się w błocie pozwala również na pozbycie się martwego naskórka i innych nieczystości.

Takie zachowanie ma istotne znaczenie dla zdrowia i kondycji fizycznej dzikich zwierząt. Dodatkowo, kąpanie się może pełnić funkcje komunikacyjne, pozostawiając zapachy oraz ślady na otaczających terenach. Zwierzęta mogą poprzez tarzanie się także maskować swój zapach, co może być przydatne w sytuacjach polowania lub ukrywania.

Kąpanie się jest ważnym elementem codziennego życia dzikich zwierząt, mającym istotny wpływ na ich zdrowie oraz relacje w środowisku naturalnym. Dla myśliwych obserwacja miejsc, w których zwierzęta kąpią się, może być przydatna podczas polowania oraz badania zachowań populacji zwierzyny.

Kąpanie się jest więc nie tylko sposobem utrzymania higieny przez dzikie zwierzęta, ale także ma znaczenie z punktu widzenia ich przetrwania i bycia integralną częścią ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kąpać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)

kita

ogon lisa i wiewiórki.

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)